Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den aarhusianske milliard-virksomhed Danske Commodities har fordoblet it-afdelingen på få år: “Behovet for it-folk er massivt i Aarhus. Lige nu ser det svært ud”

Omkring en tredjedel af medarbejderne hos den danske milliardvirksomhed Danske Commodities arbejder i it-afdelingen. Andelen er vokset eksplosivt i løbet af de seneste år, men som alle andre steder er det svært at finde de nødvendige folk. Se her hvordan den jyske trading-virksomhed løser problemet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Danske Commodities har fordoblet it-afdelingen på få år
  • Se hvorfor CIO Rasmus Lundgaard Pedersen aldrig kommer til at oprette et større outsourcing setup uden for Aarhus
672
3:30 min
Den danske milliardvirksomhed Danske Commodities har med mere end 100 it-medarbejdere fordoblet antallet af it-ansatte på knap fire år.

Medarbejdervæksten blandt it-specialisterne har været eksplosiv hos det jyske selskab, der har oplevet en markant stigning i hele forretningen de senere år.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Lunar-stifter Ken Villum Klausen har kæmpet med søvnløse nætter, men sidder nu på en tropeø og holder sin første ferie i otte måneder: “I de seneste år har jeg været war-time-CEO”

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske it-folk lokkes med store tiltrædelses-bonusser: Nu kan du score mere end 100.000 kroner ved at skrive under på ny jobkontrakt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Fem år gammelt it-selskab fra Fyn køber sjællandske Komplex IT med 42 ansatte: ”Vi skaber en ny markedsleder"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

It-folk mister gnisten som aldrig før: Sådan sætter du ind mod udbrændthed som chef

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vinder af IT Prisen 2025 Jan Westenkær Thomsen forklarer: Så vild er kvanteteknologien - vi står over for en revolution