Danske Lunar taber "helt som forventet" halv milliard kroner i 2021

Lunar ender på et minus på en halv milliard kroner for 2021, hvor alle sejl var sat ind på yderligere vækst. Selskabet forventer endnu et minus i 2022.

Artikel top billede

(Foto: Lunar)

Det koster penge at holde vækstmotorerne hos danske Lunar velsmurte.

Det fremadstormende fintech-selskab kommer ud af 2021 med et minus på over en halv milliard kroner på bunden, viser Lunars netop offentliggjort regnskab.

Helt præcist lyder bundlinjen på minus 515 millioner kroner efter skat.

"Det negative økonomiske resultat var forventet, da Lunar har investeret massivt i vækst, opkøb og lancering af nye produkter," lyder det i årsrapporten.

Lunars ledelse gør samtidig opmærksom på, at en positivt månedlig indtjening, som blev forventet i den seneste årsrapport, ikke materialiserede sig på grund af førnævnte fokus på vækst, men også som følge af de omfattende restriktioner, verden under corona-krisen har været ramt af.

Lunar ser samtidig tilbage på et hæsblæsende 2021, der foruden en række store opkøb af Paylike og Lendify, også bød på yderligere investeringer i selskabet på 2,3 milliarder kroner.

Lunar Group havde per decemeber 2021 over 400 ansatte og mere end 400.000 kunder på tværs af Danmark, Sverige og Norge.

For 2022 forventer Lunar fortsat kontant fokus på vækst og nye produkter. Forventningen er endnu en negativ bundlinje - her et minus på mellem 200 til 300 millioner kroner.

Du kan læse hele Lunars årsrapport for 2021 her.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics