Ukraine-krigen har sat fart på NIS2: "Hvis der er kommet noget godt ud af denne her elendige krig, så er det, at vi nu har vedtaget noget på 14 dage, som på de foregående 10 år ikke kunne lade sig gøre"

På rekordtid er en ny EU-lovpakke på vej gennem EU-maskinen. Pakken indeholder blandt andet strammere regler for cybersikkerhed til et bredere felt af virksomheder og myndigheder i hele EU. Se detaljerne her.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Danmark kommer til at mærke det nye NIS2-dirketiv inden længe.
  • Læs hvordan EU har afsluttet forhandler af blandt andet ny cyybersikkerhedslov på rekord tid.
978
5 min
Europa-Parlamentet har netop, sammen med en lang række forslag, vedtaget en cybersikkerhedslov, der skal styrke EU’s forsvar mod cyberangreb og informationskrig.

Med den nye lovpakke bliver EU’s regler for cybersikkerhed revideret, så flere sektorer, virksomheder og offentlige myndigheder omfattes af NIS2, som endnu ikke er trådt i kraft.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job