Tidligere KMD-chef Eva Berneke taler ud om Ruslands-kritik

Ruslands invasion af Ukraine har betydet, at Eva Berneke har fået en turbulent start på sin tid som topchef for det franske satellit-selskab Eutelsat.

Artikel top billede

Eva Berneke, der er tidligere topchef for KMD, fik en sand ilddåb, da hun i januar 2022 satte sig direktør-stolen hos det franske satellit-selskab Eutelsat.

Det fortæller hun i et interview med Børsen.

Før invasionen af Ukraine stod Rusland for seks til syv procent af Eutelsats omsætning, og som Computerworld tidligere har beskrevet er det franske satellit-selskabet blevet kritiseret for sin ageren på det russiske marked, hvor selskabet ifølge kritikere indirekte har formidlet propaganda for det russiske regime.

Så sent som i november underskrev 39 EU-politikere et åbent brev, hvor de kritiserede Eutelsat og opfordrede EU til at indføre sanktioner, som vil forbyde viderebringelse af had og misinformation.

Hidsig start

I dag betegner hun i et interview med Børsen sin start i selskabet som “hidsig”.

“De første to måneder er jo ikke dem, hvor man får de allermest fasttømrede holdninger til en sektor, man ikke engang er kommet ind i – så om ikke andet er det da fordelen, at jeg havde et rimelig åbent sind på det tidspunkt for at lytte til, hvad der blev sagt. Men jeg kunne da klart have brugt en måned eller to mere på at finde ud af, hvad der var op og ned i industrien, og hvordan man lige pludselig håndterer, at en stor del af vores forsyninger skulle lægges om, fordi vi ikke kunne få dem,” siger hun til Børsen.

Eva Berneke forklarer desuden, at selskabet har en politik om, at det læner sig op ad vurderingen fra de europæiske reguleringsmyndighed Arcom, når man vælger om en russisk tv-kanal skal have fjernet sin adgang til selskabets satellitter.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job