Tidligere KMD-chef Eva Berneke taler ud om Ruslands-kritik

Ruslands invasion af Ukraine har betydet, at Eva Berneke har fået en turbulent start på sin tid som topchef for det franske satellit-selskab Eutelsat.

Artikel top billede

Eva Berneke, der er tidligere topchef for KMD, fik en sand ilddåb, da hun i januar 2022 satte sig direktør-stolen hos det franske satellit-selskab Eutelsat.

Det fortæller hun i et interview med Børsen.

Før invasionen af Ukraine stod Rusland for seks til syv procent af Eutelsats omsætning, og som Computerworld tidligere har beskrevet er det franske satellit-selskabet blevet kritiseret for sin ageren på det russiske marked, hvor selskabet ifølge kritikere indirekte har formidlet propaganda for det russiske regime.

Så sent som i november underskrev 39 EU-politikere et åbent brev, hvor de kritiserede Eutelsat og opfordrede EU til at indføre sanktioner, som vil forbyde viderebringelse af had og misinformation.

Hidsig start

I dag betegner hun i et interview med Børsen sin start i selskabet som “hidsig”.

“De første to måneder er jo ikke dem, hvor man får de allermest fasttømrede holdninger til en sektor, man ikke engang er kommet ind i – så om ikke andet er det da fordelen, at jeg havde et rimelig åbent sind på det tidspunkt for at lytte til, hvad der blev sagt. Men jeg kunne da klart have brugt en måned eller to mere på at finde ud af, hvad der var op og ned i industrien, og hvordan man lige pludselig håndterer, at en stor del af vores forsyninger skulle lægges om, fordi vi ikke kunne få dem,” siger hun til Børsen.

Eva Berneke forklarer desuden, at selskabet har en politik om, at det læner sig op ad vurderingen fra de europæiske reguleringsmyndighed Arcom, når man vælger om en russisk tv-kanal skal have fjernet sin adgang til selskabets satellitter.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision