Tidligere KMD-chef Eva Berneke taler ud om Ruslands-kritik

Ruslands invasion af Ukraine har betydet, at Eva Berneke har fået en turbulent start på sin tid som topchef for det franske satellit-selskab Eutelsat.

Artikel top billede

Eva Berneke, der er tidligere topchef for KMD, fik en sand ilddåb, da hun i januar 2022 satte sig direktør-stolen hos det franske satellit-selskab Eutelsat.

Det fortæller hun i et interview med Børsen.

Før invasionen af Ukraine stod Rusland for seks til syv procent af Eutelsats omsætning, og som Computerworld tidligere har beskrevet er det franske satellit-selskabet blevet kritiseret for sin ageren på det russiske marked, hvor selskabet ifølge kritikere indirekte har formidlet propaganda for det russiske regime.

Så sent som i november underskrev 39 EU-politikere et åbent brev, hvor de kritiserede Eutelsat og opfordrede EU til at indføre sanktioner, som vil forbyde viderebringelse af had og misinformation.

Hidsig start

I dag betegner hun i et interview med Børsen sin start i selskabet som “hidsig”.

“De første to måneder er jo ikke dem, hvor man får de allermest fasttømrede holdninger til en sektor, man ikke engang er kommet ind i – så om ikke andet er det da fordelen, at jeg havde et rimelig åbent sind på det tidspunkt for at lytte til, hvad der blev sagt. Men jeg kunne da klart have brugt en måned eller to mere på at finde ud af, hvad der var op og ned i industrien, og hvordan man lige pludselig håndterer, at en stor del af vores forsyninger skulle lægges om, fordi vi ikke kunne få dem,” siger hun til Børsen.

Eva Berneke forklarer desuden, at selskabet har en politik om, at det læner sig op ad vurderingen fra de europæiske reguleringsmyndighed Arcom, når man vælger om en russisk tv-kanal skal have fjernet sin adgang til selskabets satellitter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS