Tidligere KMD-chef Eva Berneke taler ud om Ruslands-kritik

Ruslands invasion af Ukraine har betydet, at Eva Berneke har fået en turbulent start på sin tid som topchef for det franske satellit-selskab Eutelsat.

Artikel top billede

Eva Berneke, der er tidligere topchef for KMD, fik en sand ilddåb, da hun i januar 2022 satte sig direktør-stolen hos det franske satellit-selskab Eutelsat.

Det fortæller hun i et interview med Børsen.

Før invasionen af Ukraine stod Rusland for seks til syv procent af Eutelsats omsætning, og som Computerworld tidligere har beskrevet er det franske satellit-selskabet blevet kritiseret for sin ageren på det russiske marked, hvor selskabet ifølge kritikere indirekte har formidlet propaganda for det russiske regime.

Så sent som i november underskrev 39 EU-politikere et åbent brev, hvor de kritiserede Eutelsat og opfordrede EU til at indføre sanktioner, som vil forbyde viderebringelse af had og misinformation.

Hidsig start

I dag betegner hun i et interview med Børsen sin start i selskabet som “hidsig”.

“De første to måneder er jo ikke dem, hvor man får de allermest fasttømrede holdninger til en sektor, man ikke engang er kommet ind i – så om ikke andet er det da fordelen, at jeg havde et rimelig åbent sind på det tidspunkt for at lytte til, hvad der blev sagt. Men jeg kunne da klart have brugt en måned eller to mere på at finde ud af, hvad der var op og ned i industrien, og hvordan man lige pludselig håndterer, at en stor del af vores forsyninger skulle lægges om, fordi vi ikke kunne få dem,” siger hun til Børsen.

Eva Berneke forklarer desuden, at selskabet har en politik om, at det læner sig op ad vurderingen fra de europæiske reguleringsmyndighed Arcom, når man vælger om en russisk tv-kanal skal have fjernet sin adgang til selskabets satellitter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job