To år efter invasionen driver danske Jesper Lindholt stadig sin it-virksomhed fra Ukraine, og det går overraskende godt: “Jeg er mere hardcore nu"

Interview: Det er to år siden, at Rusland invaderede Ukraine. Efter omstændighederne klarer den ukrainske it-sektor sig overraskende godt, og det gælder også Jesper Lindholt, der driver it-virksomheden Livatek fra Kyiv. Men han forklarer også, at en hverdag med missilnedslag, luftalamer og uvished har hærdet ham.

Artikel top billede

(Foto: Silver Ringvee)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliver klogere på hvordan krigen har påvirket det Ukrainske it-sektor, og hvordan Jesper Lindholdt, der driver it-konsulenthuset Livatek fra Ukraine, har oplevet det.
  • Få indblik i hvordan Jesper Lindholt personligt har oplevet krigen
  • Få svaret på, hvordan Livateks kunder har reageret på krigsudbruddet
1.168
6 min
Det er snart to år siden, at Rusland invaderede Ukraine.

Mange frygtede, at det ville blive enden på den ukrainske it-sektor, der gennem de seneste årtier er vokset til at blive en af de foretrukne outsourcing-destinationer for europæiske virksomheder.

Men i dag holder den ukrainske it-sektor på trods af krigsudbruddet stadigvæk stand, og det gælder også for det dansk-ukrainske it-konsulentfirma Livatek, som har hovedkvarter i Kyiv.

“Jeg havde nok ikke forestillet mig, at vi stadigvæk ville være kørende her to år efter invasionen,” siger Livateks stifter og direktør, Jesper Lindholt via en telefonforbindelse fra Kyiv, hvor fra han har drevet selskabet siden 2013.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect