Ny russisk lov bringer 100.000 it-ansatte i usikker situation

Rusland risikerer at miste tusinder af it-folk på grund af en ny lov, som vil ramme fjernarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Den russiske it-sektor har allerede fået en del slag i det forgangne år, efter Ruslands invasion af Ukraine, hvilket har ført til sanktioner fra Vesten – både stater og virksomheder – der har ramt sektoren.

Det ser dog ud til, at 2023 ligeledes kan blive et hårdt år for folk i den russiske it-sektor.

Ny lovgivning, som ifølge planen vil træde i kraft i løbet af året, vil nemlig ramme russiske fjernarbejdere inden for it-branchen.

Lovgivningen kommer i et forsøg fra den russiske regering på at få lokket mange af de russiske arbejdere, som har forladt landet, men fjernarbejder, hjem igen.

Der bliver nemlig fremsat forslag om at forbyde fjernarbejde i visse erhverv.

Det skriver Reuters.

Lovgivere i Rusland frygter, at russiske it-professionelle vil ende med at arbejde i NATO-lande og ende med at dele følsomme sikkerhedsoplysninger. Derfor har de foreslået at forbyde nogle it-specialister at forlade Rusland.

Det er endnu uvist, hvilke it-professionelle, der konkret er tale om. Ruslands digitale ministerium har dog fastslået, at et totalforbud vil ramme for hårdt.

"I sidste ende vil den, der kan tiltrække det mest talentfulde personale, inklusive dem fra udlandet, vinde," lød det i en melding fra ministeriet tilbage i december, skriver Reuters.

Mediet skriver, at omkring 100.000 russiske it-specialister lige nu arbejder fra andre lande, og de er derved i 'farezonen', selvom det ikke vil være allesammen, der rammes.

Der har også været ytret tanker om, at fjernarbejdere skal beskattes ekstra – en idé som Vyacheslav Volodin, formand for Ruslands underhus i parlamentet også kaldet Statsdumaen, har foreslået.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse