Ny russisk lov bringer 100.000 it-ansatte i usikker situation

Rusland risikerer at miste tusinder af it-folk på grund af en ny lov, som vil ramme fjernarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Den russiske it-sektor har allerede fået en del slag i det forgangne år, efter Ruslands invasion af Ukraine, hvilket har ført til sanktioner fra Vesten – både stater og virksomheder – der har ramt sektoren.

Det ser dog ud til, at 2023 ligeledes kan blive et hårdt år for folk i den russiske it-sektor.

Ny lovgivning, som ifølge planen vil træde i kraft i løbet af året, vil nemlig ramme russiske fjernarbejdere inden for it-branchen.

Lovgivningen kommer i et forsøg fra den russiske regering på at få lokket mange af de russiske arbejdere, som har forladt landet, men fjernarbejder, hjem igen.

Der bliver nemlig fremsat forslag om at forbyde fjernarbejde i visse erhverv.

Det skriver Reuters.

Lovgivere i Rusland frygter, at russiske it-professionelle vil ende med at arbejde i NATO-lande og ende med at dele følsomme sikkerhedsoplysninger. Derfor har de foreslået at forbyde nogle it-specialister at forlade Rusland.

Det er endnu uvist, hvilke it-professionelle, der konkret er tale om. Ruslands digitale ministerium har dog fastslået, at et totalforbud vil ramme for hårdt.

"I sidste ende vil den, der kan tiltrække det mest talentfulde personale, inklusive dem fra udlandet, vinde," lød det i en melding fra ministeriet tilbage i december, skriver Reuters.

Mediet skriver, at omkring 100.000 russiske it-specialister lige nu arbejder fra andre lande, og de er derved i 'farezonen', selvom det ikke vil være allesammen, der rammes.

Der har også været ytret tanker om, at fjernarbejdere skal beskattes ekstra – en idé som Vyacheslav Volodin, formand for Ruslands underhus i parlamentet også kaldet Statsdumaen, har foreslået.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S