Ny russisk lov bringer 100.000 it-ansatte i usikker situation

Rusland risikerer at miste tusinder af it-folk på grund af en ny lov, som vil ramme fjernarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Den russiske it-sektor har allerede fået en del slag i det forgangne år, efter Ruslands invasion af Ukraine, hvilket har ført til sanktioner fra Vesten – både stater og virksomheder – der har ramt sektoren.

Det ser dog ud til, at 2023 ligeledes kan blive et hårdt år for folk i den russiske it-sektor.

Ny lovgivning, som ifølge planen vil træde i kraft i løbet af året, vil nemlig ramme russiske fjernarbejdere inden for it-branchen.

Lovgivningen kommer i et forsøg fra den russiske regering på at få lokket mange af de russiske arbejdere, som har forladt landet, men fjernarbejder, hjem igen.

Der bliver nemlig fremsat forslag om at forbyde fjernarbejde i visse erhverv.

Det skriver Reuters.

Lovgivere i Rusland frygter, at russiske it-professionelle vil ende med at arbejde i NATO-lande og ende med at dele følsomme sikkerhedsoplysninger. Derfor har de foreslået at forbyde nogle it-specialister at forlade Rusland.

Det er endnu uvist, hvilke it-professionelle, der konkret er tale om. Ruslands digitale ministerium har dog fastslået, at et totalforbud vil ramme for hårdt.

"I sidste ende vil den, der kan tiltrække det mest talentfulde personale, inklusive dem fra udlandet, vinde," lød det i en melding fra ministeriet tilbage i december, skriver Reuters.

Mediet skriver, at omkring 100.000 russiske it-specialister lige nu arbejder fra andre lande, og de er derved i 'farezonen', selvom det ikke vil være allesammen, der rammes.

Der har også været ytret tanker om, at fjernarbejdere skal beskattes ekstra – en idé som Vyacheslav Volodin, formand for Ruslands underhus i parlamentet også kaldet Statsdumaen, har foreslået.

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S