Ny russisk lov bringer 100.000 it-ansatte i usikker situation

Rusland risikerer at miste tusinder af it-folk på grund af en ny lov, som vil ramme fjernarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Den russiske it-sektor har allerede fået en del slag i det forgangne år, efter Ruslands invasion af Ukraine, hvilket har ført til sanktioner fra Vesten – både stater og virksomheder – der har ramt sektoren.

Det ser dog ud til, at 2023 ligeledes kan blive et hårdt år for folk i den russiske it-sektor.

Ny lovgivning, som ifølge planen vil træde i kraft i løbet af året, vil nemlig ramme russiske fjernarbejdere inden for it-branchen.

Lovgivningen kommer i et forsøg fra den russiske regering på at få lokket mange af de russiske arbejdere, som har forladt landet, men fjernarbejder, hjem igen.

Der bliver nemlig fremsat forslag om at forbyde fjernarbejde i visse erhverv.

Det skriver Reuters.

Lovgivere i Rusland frygter, at russiske it-professionelle vil ende med at arbejde i NATO-lande og ende med at dele følsomme sikkerhedsoplysninger. Derfor har de foreslået at forbyde nogle it-specialister at forlade Rusland.

Det er endnu uvist, hvilke it-professionelle, der konkret er tale om. Ruslands digitale ministerium har dog fastslået, at et totalforbud vil ramme for hårdt.

"I sidste ende vil den, der kan tiltrække det mest talentfulde personale, inklusive dem fra udlandet, vinde," lød det i en melding fra ministeriet tilbage i december, skriver Reuters.

Mediet skriver, at omkring 100.000 russiske it-specialister lige nu arbejder fra andre lande, og de er derved i 'farezonen', selvom det ikke vil være allesammen, der rammes.

Der har også været ytret tanker om, at fjernarbejdere skal beskattes ekstra – en idé som Vyacheslav Volodin, formand for Ruslands underhus i parlamentet også kaldet Statsdumaen, har foreslået.

Læses lige nu

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job