Microsoft og AWS blokerer for deres cloud-tjenester i Rusland efter krav fra EU

De store cloudleverandører suspenderer russiske kunder. Det sker som følge af endnu en sanktionspakke fra EU.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Store cloud-leverandører suspenderer sine cloud-tjenester i Rusland.

Det sker for at leve op til EU’s 12. sanktionspakke mod Rusland som følge af krigen i Ukraine. Denne pakke er trådt i kraft i dag, 20. marts.

Det skriver flere medier heriblandt Windows Central og Forbes’ russiske afdeling.

En af Ruslands største distributører af disse cloudtjenester Softline skriver i en meddelelse, at Google, Amazon og Microsoft suspenderer adgangen til cloud-produkter i Rusland fra 20. marts 2024.

”For russiske virksomheder betyder det, at det vil være umuligt at bruge disse produkter eller få adgang til dataene i dem fra den 20. marts 2024,” står der i meddelelsen fra det russiske selskab.

"Træk stikket til Rusland”

Softline anbefaler derfor russiske kunder at sikkerhedskopiere data fra Microsoft, Amazon og Google cloud-produkter for at undgå tab af information.

Softline har oprettet en kanal på kommunikations-appen Telegram, hvor selskabet efterfølgende har kommunikeret til kunderne vedrørende disse ændringer.

På denne kanal har det russiske selskab oplyst til kunderne, at Microsoft er i overvejelser om at udskyde ændringerne til næste måned, skriver The Record, hvilket Microsoft ikke har villet kommentere overfor mediet.

Det betyder dog ikke umiddelbart, at restriktionerne bliver aflyst.

"Dette annullerer ikke de pålagte restriktioner, men det giver en realistisk tidsramme til at indsamle data og opsætte driften af ​​en alternativ infrastruktur," meddeler Softline.

Det er også meddelt fra Softline, at følgende produkter står til at blive udelukket fra Rusland: Power BI, samt Microsofts Azure-tjenester, SQL Server, OneDrive og PowerShell.

Tilbage i marts 2022 valgte Microsoft at stoppe for nysalg til russiske kunder, og i august 2023 gjorde Microsoft, så russiske kunder heller ikke kunne fornye Microsoft 365-abonnementer.

Der har tidligere været forlydender om en sådan retræte fra det russiske marked fra cloud-leverandørerne.

”Vi tror på, at det er et spørgsmål om hvornår, og ikke hvorvidt, at Amazon, Microsoft, Google og Oracle begiver sig ned at det spor,” sagde senior-analytiker hos Wedbush, Dan Ives, til Geekwire allerede i 2022 og fortsatte:

”Med de uhyrligheder vi har været vidne til, har tech-virksomhederne et meget enkelt moralsk valg, og det er at trække stikket til Rusland.”

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S