Microsoft og AWS blokerer for deres cloud-tjenester i Rusland efter krav fra EU

De store cloudleverandører suspenderer russiske kunder. Det sker som følge af endnu en sanktionspakke fra EU.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Store cloud-leverandører suspenderer sine cloud-tjenester i Rusland.

Det sker for at leve op til EU’s 12. sanktionspakke mod Rusland som følge af krigen i Ukraine. Denne pakke er trådt i kraft i dag, 20. marts.

Det skriver flere medier heriblandt Windows Central og Forbes’ russiske afdeling.

En af Ruslands største distributører af disse cloudtjenester Softline skriver i en meddelelse, at Google, Amazon og Microsoft suspenderer adgangen til cloud-produkter i Rusland fra 20. marts 2024.

”For russiske virksomheder betyder det, at det vil være umuligt at bruge disse produkter eller få adgang til dataene i dem fra den 20. marts 2024,” står der i meddelelsen fra det russiske selskab.

"Træk stikket til Rusland”

Softline anbefaler derfor russiske kunder at sikkerhedskopiere data fra Microsoft, Amazon og Google cloud-produkter for at undgå tab af information.

Softline har oprettet en kanal på kommunikations-appen Telegram, hvor selskabet efterfølgende har kommunikeret til kunderne vedrørende disse ændringer.

På denne kanal har det russiske selskab oplyst til kunderne, at Microsoft er i overvejelser om at udskyde ændringerne til næste måned, skriver The Record, hvilket Microsoft ikke har villet kommentere overfor mediet.

Det betyder dog ikke umiddelbart, at restriktionerne bliver aflyst.

"Dette annullerer ikke de pålagte restriktioner, men det giver en realistisk tidsramme til at indsamle data og opsætte driften af ​​en alternativ infrastruktur," meddeler Softline.

Det er også meddelt fra Softline, at følgende produkter står til at blive udelukket fra Rusland: Power BI, samt Microsofts Azure-tjenester, SQL Server, OneDrive og PowerShell.

Tilbage i marts 2022 valgte Microsoft at stoppe for nysalg til russiske kunder, og i august 2023 gjorde Microsoft, så russiske kunder heller ikke kunne fornye Microsoft 365-abonnementer.

Der har tidligere været forlydender om en sådan retræte fra det russiske marked fra cloud-leverandørerne.

”Vi tror på, at det er et spørgsmål om hvornår, og ikke hvorvidt, at Amazon, Microsoft, Google og Oracle begiver sig ned at det spor,” sagde senior-analytiker hos Wedbush, Dan Ives, til Geekwire allerede i 2022 og fortsatte:

”Med de uhyrligheder vi har været vidne til, har tech-virksomhederne et meget enkelt moralsk valg, og det er at trække stikket til Rusland.”

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos