Microsoft og AWS blokerer for deres cloud-tjenester i Rusland efter krav fra EU

De store cloudleverandører suspenderer russiske kunder. Det sker som følge af endnu en sanktionspakke fra EU.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Store cloud-leverandører suspenderer sine cloud-tjenester i Rusland.

Det sker for at leve op til EU’s 12. sanktionspakke mod Rusland som følge af krigen i Ukraine. Denne pakke er trådt i kraft i dag, 20. marts.

Det skriver flere medier heriblandt Windows Central og Forbes’ russiske afdeling.

En af Ruslands største distributører af disse cloudtjenester Softline skriver i en meddelelse, at Google, Amazon og Microsoft suspenderer adgangen til cloud-produkter i Rusland fra 20. marts 2024.

”For russiske virksomheder betyder det, at det vil være umuligt at bruge disse produkter eller få adgang til dataene i dem fra den 20. marts 2024,” står der i meddelelsen fra det russiske selskab.

"Træk stikket til Rusland”

Softline anbefaler derfor russiske kunder at sikkerhedskopiere data fra Microsoft, Amazon og Google cloud-produkter for at undgå tab af information.

Softline har oprettet en kanal på kommunikations-appen Telegram, hvor selskabet efterfølgende har kommunikeret til kunderne vedrørende disse ændringer.

På denne kanal har det russiske selskab oplyst til kunderne, at Microsoft er i overvejelser om at udskyde ændringerne til næste måned, skriver The Record, hvilket Microsoft ikke har villet kommentere overfor mediet.

Det betyder dog ikke umiddelbart, at restriktionerne bliver aflyst.

"Dette annullerer ikke de pålagte restriktioner, men det giver en realistisk tidsramme til at indsamle data og opsætte driften af ​​en alternativ infrastruktur," meddeler Softline.

Det er også meddelt fra Softline, at følgende produkter står til at blive udelukket fra Rusland: Power BI, samt Microsofts Azure-tjenester, SQL Server, OneDrive og PowerShell.

Tilbage i marts 2022 valgte Microsoft at stoppe for nysalg til russiske kunder, og i august 2023 gjorde Microsoft, så russiske kunder heller ikke kunne fornye Microsoft 365-abonnementer.

Der har tidligere været forlydender om en sådan retræte fra det russiske marked fra cloud-leverandørerne.

”Vi tror på, at det er et spørgsmål om hvornår, og ikke hvorvidt, at Amazon, Microsoft, Google og Oracle begiver sig ned at det spor,” sagde senior-analytiker hos Wedbush, Dan Ives, til Geekwire allerede i 2022 og fortsatte:

”Med de uhyrligheder vi har været vidne til, har tech-virksomhederne et meget enkelt moralsk valg, og det er at trække stikket til Rusland.”

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S