Microsoft og AWS blokerer for deres cloud-tjenester i Rusland efter krav fra EU

De store cloudleverandører suspenderer russiske kunder. Det sker som følge af endnu en sanktionspakke fra EU.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Store cloud-leverandører suspenderer sine cloud-tjenester i Rusland.

Det sker for at leve op til EU’s 12. sanktionspakke mod Rusland som følge af krigen i Ukraine. Denne pakke er trådt i kraft i dag, 20. marts.

Det skriver flere medier heriblandt Windows Central og Forbes’ russiske afdeling.

En af Ruslands største distributører af disse cloudtjenester Softline skriver i en meddelelse, at Google, Amazon og Microsoft suspenderer adgangen til cloud-produkter i Rusland fra 20. marts 2024.

”For russiske virksomheder betyder det, at det vil være umuligt at bruge disse produkter eller få adgang til dataene i dem fra den 20. marts 2024,” står der i meddelelsen fra det russiske selskab.

"Træk stikket til Rusland”

Softline anbefaler derfor russiske kunder at sikkerhedskopiere data fra Microsoft, Amazon og Google cloud-produkter for at undgå tab af information.

Softline har oprettet en kanal på kommunikations-appen Telegram, hvor selskabet efterfølgende har kommunikeret til kunderne vedrørende disse ændringer.

På denne kanal har det russiske selskab oplyst til kunderne, at Microsoft er i overvejelser om at udskyde ændringerne til næste måned, skriver The Record, hvilket Microsoft ikke har villet kommentere overfor mediet.

Det betyder dog ikke umiddelbart, at restriktionerne bliver aflyst.

"Dette annullerer ikke de pålagte restriktioner, men det giver en realistisk tidsramme til at indsamle data og opsætte driften af ​​en alternativ infrastruktur," meddeler Softline.

Det er også meddelt fra Softline, at følgende produkter står til at blive udelukket fra Rusland: Power BI, samt Microsofts Azure-tjenester, SQL Server, OneDrive og PowerShell.

Tilbage i marts 2022 valgte Microsoft at stoppe for nysalg til russiske kunder, og i august 2023 gjorde Microsoft, så russiske kunder heller ikke kunne fornye Microsoft 365-abonnementer.

Der har tidligere været forlydender om en sådan retræte fra det russiske marked fra cloud-leverandørerne.

”Vi tror på, at det er et spørgsmål om hvornår, og ikke hvorvidt, at Amazon, Microsoft, Google og Oracle begiver sig ned at det spor,” sagde senior-analytiker hos Wedbush, Dan Ives, til Geekwire allerede i 2022 og fortsatte:

”Med de uhyrligheder vi har været vidne til, har tech-virksomhederne et meget enkelt moralsk valg, og det er at trække stikket til Rusland.”

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank