Russisk it-selskab taber ved EU-retten: Har fået frosset alle sine midler i Europa

Det russiske selskab har forsøgt at slippe uden om EU’s restriktioner, men den gik ikke.

Artikel top billede

(Foto: Sergei Tokmakov/Pixabay)

Da Rusland angreb Ukraine, blev der i den efterfølgende tid udstedt en række restriktioner og sanktioner for at ramme Ruslands handel.

I 2023 vedtog Rådet for Den Europæiske Union at indføre et nyt "it-kriterium", som indebærer, at midler og økonomiske ressourcer fryses for organisationer i den russiske it-sektor, der har en licens udstedt af Den Føderale Sikkerhedstjeneste i Rusland (FSB).

Det kan også være selskaber, der har certificering og beskyttelse af statens hemmeligheder, eller en våben- og militærudstyrslicens udstedt af det russiske ministerium for industri og handel.

Dette betød, at den russiske it-koncern Positive Group PAO, som blandt andet har underselskabet AO Pozitiv Teknolodzhiz som har en licens fra FSB, blev ramt af de nye restriktioner. Argumentet var, at selskabet fandt it-kriteriet uforholdsmæssigt i forhold til målet.

Positive Group gik til EU-retten med ønsket om at blive fjernet fra listen over sanktionerede enheder samt at få restriktionerne ophævet, men nu har EU-domstolen afvist dommen.

"Retten for det første, at kriteriet er i overensstemmelse med principperne om forudsigelighed og retssikkerhed, idet det klart og objektivt definerer en afgrænset kategori af personer: enheder, der opererer i den russiske it-sektor og har en licens fra FSB eller en våben- og militærudstyrslicens," skriver EU-retten i en meddelelse.

Retten lægger derudover vægt på, at it-kriteriet i sanktionerne er "nødvendigt for at øge presset på de russiske myndigheder med henblik på at få en ende på deres handlinger og især informationskrigsførelse."

"Ved at have tilknytning til de russiske sikkerhedstjenester bidrager disse juridiske personer, enheder eller organer direkte eller indirekte til Ruslands evne til at fortsætte sine handlinger og politikker, der underminerer eller truer Ukraines territoriale integritet, suverænitet og uafhængighed," meddeler domstolen.

Og endelig påpeger domstolen, at kriteriet ikke udgør et uforholdsmæssigt indgreb i friheden til at udøve forretning. Det bliver derimod omtalt som ”passende og nødvendigt for at øge presset på Rusland.”

Positive Group forsøgte også med argumentet om, at hele moderselskabet ikke skulle stå til ansvar for et enkelt datterselskabs arbejde og certificering fra FSB, men dette argument blev også afvist i retten.

Følgende restriktioner opretholdes derved for Positive Group PAO:

  • Selskabets midler og økonomiske ressourcer i EU er frosset.
  • Det er forbudt for EU-borgere og virksomheder at stille midler eller økonomiske ressourcer til rådighed for Positive Group PAO.
Læs domstolens meddelelse her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S