SAP's tilbagetrækning fra Rusland udskydes

SAP har svært ved at finde en aftager for sin russiske forretning inden deadlinen ved årets udgang.

Artikel top billede

Den tyske softewarekoncern SAP når ikke at trække sig ud af Rusland inden årets udgang som lovet.

Tilbagetræningsprojektet fra det krigsførende land bliver udskudt fordi det endnu ikke er lykkedes SAP at finde en køber til sin russiske forretning. det siger fem anonyme kilder ifølge mediet Reuters.

Deadlinen er en SAP selv har sat, da selskabet i april sammen med blandt andre Oracle og Salesforce annoncerede, at man agtede at trække sig ud af Rusland i forbindelse med den russiske præsident Vladimir Putins invasion af Ukraine.

I juli sagde finansdirektør Luka Mucic, at SAP ville afslutte sin exit ved udgangen af ​​året og tage et gebyr på 350 millioner euro.

Mens det tyske selskab har lukket sine datacentre og cloud-forretninger i landet, har koncernen stadig årlige kontrakter for sin vedligeholdelsesvirksomhed i Rusland, som det har forpligtet sig til at servicere.

SAP har indtil nu haft flere store russisk kunder som det statslige energifirma Gazprom, den dominerende långiver Sberbank og minegiganten Nornickel.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S