Microsoft melder sig klar med rådgivning, hjælp og efterretninger i stor skala til Ukraine

Ukraines digitale infrastruktur blev ramt af ødelæggende cyberangreb få timer før, at den russiske invasion gik i gang, meddeler Microsoft. Selskabet har opdaget en ny malware i den ukrainske infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er klar til at yde det, som selskabet kalder for ‘defensiv rådgivning’ i stor skala til Ukraine, der for tiden bliver invaderet af Rusland.

Det meddeler topchef Brad Smith i en blogpost, hvor han kalder den russiske invasion for ‘tragisk, ulovlig og ikke-retfærdiggjort.’

Brad Smith - der fungerer som en slags værdi-præsident i Microsoft - peger på, at Microsofts indsats har foregået i ‘konstant og tæt koordination med den ukrainske regering, EU, de europæiske nationer, den amerikanske regering, Nato og FN.’

Indsatsen har fokus på fire områder, meddeler han.

De er:

- At beskytte Ukraine mod cyberangreb.

- At beskytte med stats-betalt mis-information.

- At understøtte humanitær hjælp.

- At beskytte Microsofts medarbejdere.

Vigtigt som aldrig før

Brad Smith skriver, at opgaven med som selskab at beskytte regeringer og lande mod cyberangreb sjældent har været så vigtig som nu.

“Timer før missilerne blev sendt afsted og tanks begyndte at bevæge sig, registrerede Microsofts Threat Intelligence Center en ny runde af offensive og destruktive cyberangreb rettet mod Ukraines digitale infrastruktur,” skriver Brad Smith.

Her opdagede Microsoft også en ny malware, som selskabet har døbt FoxBlade.

“I de seneste dage har vi leveret efterretninger og defensive forslag til Ukraine om angreb på en række mål - herunder militære mål, fabrikker og adskillige offentlige myndigheder. Dette arbejde pågår,” skriver Brad Smith.

Microsoft meddeler, at selskabet fortsat vil dele information med Nato i Europa og USA, ligesom selskabet vil fortsætte med at ‘rådgive ukrainske cyberforsvars-folk og hjælpe dem med deres forsvar.’

Du kan læse hele blogposten fra Brad Smith her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job