Microsoft melder sig klar med rådgivning, hjælp og efterretninger i stor skala til Ukraine

Ukraines digitale infrastruktur blev ramt af ødelæggende cyberangreb få timer før, at den russiske invasion gik i gang, meddeler Microsoft. Selskabet har opdaget en ny malware i den ukrainske infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er klar til at yde det, som selskabet kalder for ‘defensiv rådgivning’ i stor skala til Ukraine, der for tiden bliver invaderet af Rusland.

Det meddeler topchef Brad Smith i en blogpost, hvor han kalder den russiske invasion for ‘tragisk, ulovlig og ikke-retfærdiggjort.’

Brad Smith - der fungerer som en slags værdi-præsident i Microsoft - peger på, at Microsofts indsats har foregået i ‘konstant og tæt koordination med den ukrainske regering, EU, de europæiske nationer, den amerikanske regering, Nato og FN.’

Indsatsen har fokus på fire områder, meddeler han.

De er:

- At beskytte Ukraine mod cyberangreb.

- At beskytte med stats-betalt mis-information.

- At understøtte humanitær hjælp.

- At beskytte Microsofts medarbejdere.

Vigtigt som aldrig før

Brad Smith skriver, at opgaven med som selskab at beskytte regeringer og lande mod cyberangreb sjældent har været så vigtig som nu.

“Timer før missilerne blev sendt afsted og tanks begyndte at bevæge sig, registrerede Microsofts Threat Intelligence Center en ny runde af offensive og destruktive cyberangreb rettet mod Ukraines digitale infrastruktur,” skriver Brad Smith.

Her opdagede Microsoft også en ny malware, som selskabet har døbt FoxBlade.

“I de seneste dage har vi leveret efterretninger og defensive forslag til Ukraine om angreb på en række mål - herunder militære mål, fabrikker og adskillige offentlige myndigheder. Dette arbejde pågår,” skriver Brad Smith.

Microsoft meddeler, at selskabet fortsat vil dele information med Nato i Europa og USA, ligesom selskabet vil fortsætte med at ‘rådgive ukrainske cyberforsvars-folk og hjælpe dem med deres forsvar.’

Du kan læse hele blogposten fra Brad Smith her.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Statens IT

    Datacenter specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS