Microsoft melder sig klar med rådgivning, hjælp og efterretninger i stor skala til Ukraine

Ukraines digitale infrastruktur blev ramt af ødelæggende cyberangreb få timer før, at den russiske invasion gik i gang, meddeler Microsoft. Selskabet har opdaget en ny malware i den ukrainske infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er klar til at yde det, som selskabet kalder for ‘defensiv rådgivning’ i stor skala til Ukraine, der for tiden bliver invaderet af Rusland.

Det meddeler topchef Brad Smith i en blogpost, hvor han kalder den russiske invasion for ‘tragisk, ulovlig og ikke-retfærdiggjort.’

Brad Smith - der fungerer som en slags værdi-præsident i Microsoft - peger på, at Microsofts indsats har foregået i ‘konstant og tæt koordination med den ukrainske regering, EU, de europæiske nationer, den amerikanske regering, Nato og FN.’

Indsatsen har fokus på fire områder, meddeler han.

De er:

- At beskytte Ukraine mod cyberangreb.

- At beskytte med stats-betalt mis-information.

- At understøtte humanitær hjælp.

- At beskytte Microsofts medarbejdere.

Vigtigt som aldrig før

Brad Smith skriver, at opgaven med som selskab at beskytte regeringer og lande mod cyberangreb sjældent har været så vigtig som nu.

“Timer før missilerne blev sendt afsted og tanks begyndte at bevæge sig, registrerede Microsofts Threat Intelligence Center en ny runde af offensive og destruktive cyberangreb rettet mod Ukraines digitale infrastruktur,” skriver Brad Smith.

Her opdagede Microsoft også en ny malware, som selskabet har døbt FoxBlade.

“I de seneste dage har vi leveret efterretninger og defensive forslag til Ukraine om angreb på en række mål - herunder militære mål, fabrikker og adskillige offentlige myndigheder. Dette arbejde pågår,” skriver Brad Smith.

Microsoft meddeler, at selskabet fortsat vil dele information med Nato i Europa og USA, ligesom selskabet vil fortsætte med at ‘rådgive ukrainske cyberforsvars-folk og hjælpe dem med deres forsvar.’

Du kan læse hele blogposten fra Brad Smith her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S