Første opkøb af mange: Timelog med Per Henrik Nielsen i spidsen køber aarhusianske AutoPilot - direktør fratræder

Det københavnske software-selskab Timelog med direktør Per Henrik Nielsen i spidsen tager hul på den stime af opkøb, som selskabet for halvandet år siden satte kursen efter.

Artikel top billede

Per Henrik Nielsen, administrerende direktør i TimeLog. (Foto: TimeLog/Carsten Lundager)

Det københavnske softwareselskab TimeLog tager hul på den opkøbsstime, som selskabet for knap halvandet år siden meddelte var på vej.

TimeLog overtager nemlig nu aarhusianske konkurrent AutoPilot i det, som selskaberne kalder for en ‘markeds-konsolidering.’

Begge selskaber har gennem de seneste mange år opereret på markedet for løsninger til projektsstyring og tidsregistrering, hvor TimeLog med omkring 80 medarbejdere hører til blandt de store spillere herhjemme.

Med opkøbet af AutoPilot - der især står stærkt som leverandør til danske arkitekter og rådgivende ingeniører - kommer medarbejderstaben nu til at nærme sig de 100 medarbejdere.

Med opkøbet fratræder AutoPilots direktør og stifter, Jørgen Korsgaard. Alle øvrige medarbejdere følger med over i TimeLog i forbindelse med opkøbet.

TimeLog meddeler, at selskabet i dag har kunder i 15 lande, og at selskabet er i gang med yderligere ekspansion.

Klar til flere opkøb

TimeLog meddelte i slutningen af 2020, at selskabet havde skaffet kapital til at købe fem virksomheder på fem år.

Opkøbs-stimen har dog trukket ud, idet købet af AutoPilot er den første i rækken af de lovede opkøb.

Allerede i november fortalte direktør Per Henrik Nielsen til Computerworld, at selskabet havde kig på bestemte selskaber som interessante opkøbsemner, ligesom der var blevet udarbejdet en bruttoliste med muligheder.

“Kultur er afgørende for, hvem vi kigger på. Det skal derudover understøtte vores strategi om at være førende PSA-leverandør [‘professional services automation,’ red] i verden. Vi skal kunne kæmpe med de store amerikanske konkurrenter,” sagde han dengang til os.

I dag fastholder Per Henrik Nielsen opkøbsplanerne.

Målet er således i de kommende år at købe en til to selskaber om året.

“Vi har forberedt fusionen meget grundigt for at sikre os, at kulturerne i de to teams matcher. I forhold til hvad jeg ellers har set, så har vi været ekstremt grundige. Jeg er sikker på, at vi får en spændende fælles virksomhed, som kan skabe store resultater, for vi har to teams, der gerne vil hinanden,” meddeler han.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job