Sony og Nintendo trækker sig ud af Rusland

Japanske Sony og Nintendo følger efter mange andre tech-firmaer og lukker og slukker i Rusland.

Artikel top billede

De to japanske teknologi-kæmper Sony og Nintendo følger den efterhånden lange række af teknologi-selskaber, der i de seneste dage har trukket sig ud af Rusland.

De to selskaber lukker nemlig nu hele deres omfattende spil-forretninger i Rusland, hvor de - som i resten af verden - sælger både spil og spil-konsoller.

Sony lukker således for adgang til sin Playstation Store fra Rusland, ligesom selskabet dropper lanceringen af seneste udgave af topsællerten Gran Turismo i Rusland.

Nintendo har samtidig sat den russiske version af sin eShop på pause - ikke mindst fordi de internationale sanktioner har gjort, at butikken ikke længere kan håndtere betaling med russiske rubler.

Også Microsoft har stoppet al nysalg af Xbox.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job