Sony og Nintendo trækker sig ud af Rusland

Japanske Sony og Nintendo følger efter mange andre tech-firmaer og lukker og slukker i Rusland.

Artikel top billede

De to japanske teknologi-kæmper Sony og Nintendo følger den efterhånden lange række af teknologi-selskaber, der i de seneste dage har trukket sig ud af Rusland.

De to selskaber lukker nemlig nu hele deres omfattende spil-forretninger i Rusland, hvor de - som i resten af verden - sælger både spil og spil-konsoller.

Sony lukker således for adgang til sin Playstation Store fra Rusland, ligesom selskabet dropper lanceringen af seneste udgave af topsællerten Gran Turismo i Rusland.

Nintendo har samtidig sat den russiske version af sin eShop på pause - ikke mindst fordi de internationale sanktioner har gjort, at butikken ikke længere kan håndtere betaling med russiske rubler.

Også Microsoft har stoppet al nysalg af Xbox.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect