"Jeg har været mere utryg ved at gå igennem Strøget i København om aftenen end centrum af Kyiv. Det er helt surrealistisk at vide, at den by nu er i krig"

"Det er ikke lang tid siden, at jeg gik rundt i centrum af Kyiv. Jeg har aldrig været bange for at gå rundt om aftenen i byen. Jeg har været mere utryg ved at gå igennem Strøget i København om aftenen end centrum af Kyiv. Det er helt surrealistisk at vide, at den by nu er i krig."

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan oplever outsourcing-ekspert Jens Brinksten, der har boet i Kiev i tre år, situationen i Ukraine
576
3 min
Det er ikke lang tid siden, at jeg gik rundt i centrum af Kyiv. Jeg har aldrig været bange for at gå rundt om aftenen i byen. Jeg har været mere utryg ved at gå igennem Strøget i København om aftenen end centrum af Kyiv.

Det er helt surrealistisk at vide, at den by nu er i krig.

Nu skal man være bange for at få en raket i hovedet.

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S