Krig i Ukraine og stigende inflation får Apple til at skære 20 procent af iPhone SE-produktionen

Tech-giganten Apple nedjusterer produktionen af iPhone SE-modellen. Det skyldes, at krigen i Ukraine samt stigende inflation får efterspørgslen på elektronik til at falde.

Artikel top billede

Under tre uger efter, at Apple har lanceret sin nye iPhone SE, sænker produktionen af netop den model i Kina med 20 procent.

Det sker grundet en lavere efterspørgsel end først forventet. Angiveligt som konsekvens af krigen i Ukraine og de stigende inflationstal indflydelse på elektronikefterspørgslen, skriver CNBC.

iPhone SE, der er selskabet budgetvenlige iPhone, er ikke populær i samme grad som de dyrere modeller, lyder det.

2020-versionen af SE-modellen stod for 12 procent af det samlede iPhone-salg fra lanceringen og indtil fjerde kvartal i 2021.

Det er ikke mere end to uger siden, at den nye iPhone SE ramte det danske marked.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Kræftens Bekæmpelse

    Teknisk it-projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    IT-supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S