Dansk mobil-pioner satser på København

Et selskab med fokus på mobile multimedier bliver det næste projekt for den danske mobil-pioner Juha Christensen, der er på vej væk fra Macromedia efter kun ni måneder i jobbet. Det nye selskab får delvis base i København på grund af den store videnbase.

Efter 12 år som entreprenør i nogle af verdens førende it-firmaer vil danske Juha Christensen nu have foden under eget bord.

Derfor forlader han Macromedia, hvor han i løbet af ni måneder har udviklet selskabets mobilstrategi, så mobilsiden i dag udgør otte procent af den samlede omsætning.

Nu vil han sammen med en amerikansk ven stifte et nyt selskab med fokus på multimediemarkedet på mobilsiden. Et marked, der ifølge Juha Christensen er spået til at vokse til mere end 500 milliarder kroner i 2007.

- Vi har nogle ideer til tjenesteydelser, vi vil bygge til det marked, siger han til Computerworld Online.

Juha Christensen har brugt de seneste 12 år som pioner i den internationale mobilbranche, hvor han har skabt mobilstrategier for først mobilstyresystemet Symbian, siden Microsoft og senest Macromedia.

Den anden partner i det nye selskab har ifølge Juha Christensen tre opstartsvirksomheder bag sig, som alle er solgt.

- Han er specielt dygtig inden for serverteknologi og har ledet store hold af ingeniører, siger Juha Christensen. som dog ikke afslører kompagnonens identitet.

Juha Christensen har store forhåbninger til, at det nye selskab på længere sigt kommer til at hente venture kapital, hvilket er nødvendigt for, at satsningen lykkes.

Selskabet kommer til at få base i både Danmark og USA, hvor Juha Christensen nu bor.

- Det kommer delvist til at ligge i Californien, delvist i København. Vi mener, der er stort udbud af folk, der forstår mobilteknologi, siger han.

Juha Christensen og hans nye partner har selv tænkt sig at finansiere opstarten af det nye selskab.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job