Rusland dropper at frakoble sig det internationale internet

Da krigen i Ukraine startede, tydede det på, at Rusland kunne være i gang med at frakoble sig det globale internet. Det afkræfter de russiske myndigheder dog nu.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Rusland har blokeret mange vestlige hjemmesider og sociale og endnu flere, efter krigen i Ukraine startede. Og der var også forlydender om, at landet ville frakoble sig det globale internet, men det sker ikke, skriver Reuters.

Det startede, da styret i Rusland ville have alle hjemmesider i landet til at skifte DNS.

Ifølge den uafhængige belarussiske nyhedstjeneste Nexta – som holder til i Polen – krævede Rusland nemlig, at alle russiske websites fra i dag 11. marts skal være overgået til det russiske DNS-system.

Nexta skrev i dette opslag på Twitter, at Rusland har indledt ‘aktive forberedelser til afkobling af det globale internet.’

"Senest 11. marts skal alle servere og alle domæner være overflyttet til den #russiske zone," lyder det sammen med et dokument, som angiveligt dokumenterer dette.

Det bliver dog ikke til noget, meddeler Ruslands minister for massemedier og kommunikation, Maksut Shadaev, som nu påtaler situationen.

"Vi ønsker ikke at lukke os for nogen," siger han ifølge Reuters og fortsætter:

"Tværtimod mener vi, at Rusland bør forblive en del af det globale netværk."

Samtidig fortæller han, at landet heller ikke har planer om at lukke Youtube.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems