Rusland dropper at frakoble sig det internationale internet

Da krigen i Ukraine startede, tydede det på, at Rusland kunne være i gang med at frakoble sig det globale internet. Det afkræfter de russiske myndigheder dog nu.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Rusland har blokeret mange vestlige hjemmesider og sociale og endnu flere, efter krigen i Ukraine startede. Og der var også forlydender om, at landet ville frakoble sig det globale internet, men det sker ikke, skriver Reuters.

Det startede, da styret i Rusland ville have alle hjemmesider i landet til at skifte DNS.

Ifølge den uafhængige belarussiske nyhedstjeneste Nexta – som holder til i Polen – krævede Rusland nemlig, at alle russiske websites fra i dag 11. marts skal være overgået til det russiske DNS-system.

Nexta skrev i dette opslag på Twitter, at Rusland har indledt ‘aktive forberedelser til afkobling af det globale internet.’

"Senest 11. marts skal alle servere og alle domæner være overflyttet til den #russiske zone," lyder det sammen med et dokument, som angiveligt dokumenterer dette.

Det bliver dog ikke til noget, meddeler Ruslands minister for massemedier og kommunikation, Maksut Shadaev, som nu påtaler situationen.

"Vi ønsker ikke at lukke os for nogen," siger han ifølge Reuters og fortsætter:

"Tværtimod mener vi, at Rusland bør forblive en del af det globale netværk."

Samtidig fortæller han, at landet heller ikke har planer om at lukke Youtube.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS