Rusland dropper at frakoble sig det internationale internet

Da krigen i Ukraine startede, tydede det på, at Rusland kunne være i gang med at frakoble sig det globale internet. Det afkræfter de russiske myndigheder dog nu.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Rusland har blokeret mange vestlige hjemmesider og sociale og endnu flere, efter krigen i Ukraine startede. Og der var også forlydender om, at landet ville frakoble sig det globale internet, men det sker ikke, skriver Reuters.

Det startede, da styret i Rusland ville have alle hjemmesider i landet til at skifte DNS.

Ifølge den uafhængige belarussiske nyhedstjeneste Nexta – som holder til i Polen – krævede Rusland nemlig, at alle russiske websites fra i dag 11. marts skal være overgået til det russiske DNS-system.

Nexta skrev i dette opslag på Twitter, at Rusland har indledt ‘aktive forberedelser til afkobling af det globale internet.’

"Senest 11. marts skal alle servere og alle domæner være overflyttet til den #russiske zone," lyder det sammen med et dokument, som angiveligt dokumenterer dette.

Det bliver dog ikke til noget, meddeler Ruslands minister for massemedier og kommunikation, Maksut Shadaev, som nu påtaler situationen.

"Vi ønsker ikke at lukke os for nogen," siger han ifølge Reuters og fortsætter:

"Tværtimod mener vi, at Rusland bør forblive en del af det globale netværk."

Samtidig fortæller han, at landet heller ikke har planer om at lukke Youtube.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura