Rusland dropper at frakoble sig det internationale internet

Da krigen i Ukraine startede, tydede det på, at Rusland kunne være i gang med at frakoble sig det globale internet. Det afkræfter de russiske myndigheder dog nu.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Rusland har blokeret mange vestlige hjemmesider og sociale og endnu flere, efter krigen i Ukraine startede. Og der var også forlydender om, at landet ville frakoble sig det globale internet, men det sker ikke, skriver Reuters.

Det startede, da styret i Rusland ville have alle hjemmesider i landet til at skifte DNS.

Ifølge den uafhængige belarussiske nyhedstjeneste Nexta – som holder til i Polen – krævede Rusland nemlig, at alle russiske websites fra i dag 11. marts skal være overgået til det russiske DNS-system.

Nexta skrev i dette opslag på Twitter, at Rusland har indledt ‘aktive forberedelser til afkobling af det globale internet.’

"Senest 11. marts skal alle servere og alle domæner være overflyttet til den #russiske zone," lyder det sammen med et dokument, som angiveligt dokumenterer dette.

Det bliver dog ikke til noget, meddeler Ruslands minister for massemedier og kommunikation, Maksut Shadaev, som nu påtaler situationen.

"Vi ønsker ikke at lukke os for nogen," siger han ifølge Reuters og fortsætter:

"Tværtimod mener vi, at Rusland bør forblive en del af det globale netværk."

Samtidig fortæller han, at landet heller ikke har planer om at lukke Youtube.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS