EDB Gruppen køber sig til offentlig satsning

Købet af aktiviteterne i Kubus Clevernet øger EDB Gruppens satsning på det offentlige marked, hvor selskabet forventer at kunne høste frugterne af den igangværende strukturreform.

EDB Gruppen skal bruge mere energi på det offentlige marked og har derfor købt Kubus Clevernets forretningsaktiviteter. Prisen oplyses ikke.

Med købet overtager EDB Gruppen tre medarbejdere, mens administrerende direktør Steen Rågård fortsætter reklamedelen af virksomheden Kubus.

EDB Gruppen har hidtil forhandlet Kubus Clevernets produkter, hvor især indkøbssystemet Trade Builder og borgerplatformen Borgerweb fremhæves som fremtidige fokusområder. Opkøbet ændrer derfor ikke umiddelbart EDB Gruppens salg.

- Vi skal bruge mere energi på det offentlige marked, og nu har vi overtaget nogle spændende produkter at bygge videre på, siger forretningschef Jens Hargaard fra EDB Gruppen.

Kubus Clevernet er blevet belønnet for sin webløsning til Odder Kommune, og EDB Gruppen forventer, at den løsning sammen med selskabets eksisterende produktportefølje giver fordele i konkurrencen om de offentlige kunder.

Ud over Odder er Kubus Borgerweb i færd med at blive implementeret i Holbæk Kommune.

- I EDB Gruppen har vi en klar målsætning om at styrke vores position inden for det offentlige marked. Vi er overbevist om, at der er et stort potentiale, når kommuner og regioner for alvor går i gang med at udmønte strukturreformen, forklarer Jens Hargaard.

Han vil hverken oplyse pris eller omsætning for de overtagne aktiviteter, men for 2003 har Kubus Clevernet offentliggjort en omsætning på 1,5 millioner kroner og et overskud på 0,1 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S