Aflivning af Internet Explorer skaber panik i Japan: Banker og myndigheder fortsat dybt afhængige af den gamle browser

Microsofts aflivning af Internet Explorer for få dage siden har udløst panik i Japan, hvor massevis af myndigheder, banker og fabrikker fortsat af dybt afhængige af den aldrende browser.

Artikel top billede

Microsofts beslutning om at aflive den 27 år gamle og notorisk kritiserede Internet Explorer-browser skaber panik i Japan.

Microsoft trak onsdag stikket til IE med udsendelsen af den definitivt sidste opdatering til den gamle krikke.

Det gælder websites for myndigheder, finansielle institutioner, industri-spillere og logistiske virksomheder, som alle har ventet til allersidste øjeblik med at finde andre løsninger.

Avisen skriver, at mange af organisationer nu søger professionel hjælp. Mange af dem er nu i en form for panik og er i gang med flytte over til Google Chrome.

“De har vidt det i lang tid, men mange har udskudt at ty til handling,” lyder det fra et software-selskab, der for tiden ifølge avisen oversvømmes af henvendelser.

Her forventer man, at det kan tage flere måneder, inden alting er på plads.

Ifølge Nikkei anvender op mod 49 procent af de japanske organisationer Internet Explorer til en række opgaver.

Mere end en hver femte organisation har endnu ikke fundet ud af, hvordan de skal overgå til en anden browser. I mange tilfælde er de låst af forskellige system-begrænsninger.

Avisen skriver, at det Japans officielle site for statslige indkøb vil skifte væk fra Internet Explorer og til Chrome tirsdag i næste uge, mens andre endnu ikke har lagt nogen planer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job