Aflivning af Internet Explorer skaber panik i Japan: Banker og myndigheder fortsat dybt afhængige af den gamle browser

Microsofts aflivning af Internet Explorer for få dage siden har udløst panik i Japan, hvor massevis af myndigheder, banker og fabrikker fortsat af dybt afhængige af den aldrende browser.

Artikel top billede

Microsofts beslutning om at aflive den 27 år gamle og notorisk kritiserede Internet Explorer-browser skaber panik i Japan.

Microsoft trak onsdag stikket til IE med udsendelsen af den definitivt sidste opdatering til den gamle krikke.

Det gælder websites for myndigheder, finansielle institutioner, industri-spillere og logistiske virksomheder, som alle har ventet til allersidste øjeblik med at finde andre løsninger.

Avisen skriver, at mange af organisationer nu søger professionel hjælp. Mange af dem er nu i en form for panik og er i gang med flytte over til Google Chrome.

“De har vidt det i lang tid, men mange har udskudt at ty til handling,” lyder det fra et software-selskab, der for tiden ifølge avisen oversvømmes af henvendelser.

Her forventer man, at det kan tage flere måneder, inden alting er på plads.

Ifølge Nikkei anvender op mod 49 procent af de japanske organisationer Internet Explorer til en række opgaver.

Mere end en hver femte organisation har endnu ikke fundet ud af, hvordan de skal overgå til en anden browser. I mange tilfælde er de låst af forskellige system-begrænsninger.

Avisen skriver, at det Japans officielle site for statslige indkøb vil skifte væk fra Internet Explorer og til Chrome tirsdag i næste uge, mens andre endnu ikke har lagt nogen planer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS