Danske virksomheder angriber patentforslag

En stribe danske it-virksomheder og organisationer indskærper i et åbent brev, at det er livsvigtigt for dem at kunne beskytte deres opfindelser med et softwarepatent. Ellers vil Danmark smide milliarder ud af vinduet. Nu må der gøres noget, for det er helt ubegribeligt, mener de.

Krigen for og imod et europæisk softwarepatent optrappes, i og med der igen er åbnet en flanke i forhandlingerne om det i EU. Det har bragt danske virksomheder og organisationer på barrikaderne for patentet.

? Det er mig fuldstændigt ubegribeligt, at man ønsker at undergrave dansk erhvervsliv ved at gøre det umuligt for virksomheder som vores at beskytte det, vi har brugt mange kræfter på at udvikle. Det handler jo om danske arbejdspladser og indtjening til Danmark, siger Jan Ishøj Nielsen, administrerende direktør i softwarevirksomheden PremiTech og en af initiativtagerne til brevet.

Efterlyser dialog
I brevet, der sendes i næste uge, efterlyser de en dialog.

De arbejder også på at få arrangeret møder med EU-Parlamentarikerne, ligesom de søger foretræde for erhvervs- og økonomiminister Bendt Bendtsen (K).

? Politikerne taler om Danmark som vidensamfund og betydningen af forskning, og så er vi på vej til at smide milliarder ud af vinduet, hvis teknologivirksomheder ikke får mulighed for at beskytte deres intellektuelle ejendom, siger Jan Ishøj Nielsen.

Hovedpunkterne i brevet:

  • Direktivet bør fastholde status quo i den eksisterende patentpraksis i Europa.
  • Teknisk innovation er en af hjørnestenene i dansk velfærd.
  • Små og mellemstore virksomheder har behov for patentbeskyttelse.
  • Hele den europæiske it-, tele- og elektronikindustri nyder godt af patentbeskyttelse, som er et vigtigt incitament for forskning og udvikling.
  • Copyright alene er ikke tilstrækkeligt til at beskytte opfindelser.
  • Alle features, hvor elektronik og funktioner kontrolleres af software, bliver i stigende grad kritiske dele af et produkts unikke kvalitet.

    Underskriverne:
    PremiTech, IVS, ConfigIt Software, Zoomio Holding, Giritech, Connect Denmark, Resultmaker, Kapow, Imotions ? Emotions Technology, Microsoft Danmark, ITEK, Dansk Venture Kapital og Private Equity Forening.
  • For ham handler det om erhvervspolitik ? ikke om it-politik.

    Han ser ingen forskel på it-industrien og maskin- eller medicinalindustrien. At gøre it-branchen til noget specielt på patentområdet svarer til, at man for nogle år siden mente, at dotcom-virksomhederne var styret af en helt speciel, ny økonomi, mener han.

    Samme ønske om at blive sidestillet med andre brancher møder man i den danske højteknologivirksomhed Giritech.

    Syv års udvikling
    Virksomhedens stifter og teknologi-direktør, Craig Damon, peger på, at Giritech, der udvikler teknologi til sikker pervasive computing (it i alting), har brugt over syv år på at udvikle sit produkt.

    Al udvikling af IP (intellectual property) er en ekstremt dyr investering for en virksomhed, og derfor skal den sikres, siger han.

    ? Et patent er en investering i forretningen. Vi licenserer eksempelvis vores teknologi til andre. Men vi kan ikke gå ud og sige, at vi vil ha? en fantasillion dollars af dig, bare fordi du kiggede på den. Så kunne vi ikke gøre forretning. Det handler om sund dømmekraft, og det er her, EU ikke har forstået pointen. Med IP bruges nogens intellekt til gavn for andre. Så længe det sker, har du innovation. Hvis det stopper, fordi ingen har råd til at investere i det længere, så dør innovationen. Og så er du nødt til at leve med, at de store koncerner kontrollerer det hele, siger Craig Damon.

    Han ser problemerne med det europæiske softwarepatent som en negativ reaktion på Microsofts monopol og krigen om open source. Og påpeger i den forbindelse at meget open source software jo også er dækket af patenter.

    Microsoft er medunderskriver sammen med de små og mellemstore virksomheder, og softwarepatentet var på programmet, da Bill Gates i sidste uge mødtes med statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) og økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K).

    Nøje briefet
    ? Bill Gates var nøje briefet om patentdirektivsituationen. Han gav udtryk for undren over, at vi taler så meget om det innovative, og siger vi vil satse på opfindelser og højteknologi, når vi sådan roder rundt i det i Europa med softwarepatentdirektivet. Bendt Bendtsen fortalte om problemerne, og de havde en god dialog, fortæller Microsofts Corporate Affairs Manager, Marianne Wier, der deltog i mødet.

    Her understregede begge ministre, at man skal kunne patentere software, og det er også den holdning, Bendt Bendtsen hidtil har haft.

    I øjeblikket hersker uklarhed om det videre forløb for softwarepatentdirektivet, der er et af de mest omdiskuterede direktiver i Kommissionens levetid.

    Efter at den polske regering tidligere på måneden tilkendegav, at den i EU?s ministerråd vil stemme imod, er der muligvis ikke længere flertal for direktivforslaget.

    Eventuelle ændringer vil kunne gøre ordlyden mere vag end det eksisterende kompromisforslag; det vil være problematisk, mener Marianne Wier fra Microsoft.

    Denne artikel stammer fra den trykte udgave af Computerworld, som fredag bringer et større tema om software-patenter.

    Læses lige nu

      Annonce

      Annonceindlæg fra HP

      Det hybride kontor kræver personlig teknologi

      Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

      Navnenyt fra it-Danmark

      Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Allan Hougaard

      Sparinvest

      Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
      Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

      Jan Julin

      Genetec

      Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

      Morten Jakobi

      Fellowmind Denmark A/S