Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Apple dropper at øge produktionen af iPhone 14: Efterspørgslen er der ikke

Hos Apple var der lagt op til, at der skulle produceres ekstra mange af de nye iPhone 14, men de planer er nu droppede, da efterspørgslen ser ud til at skuffe.

Apple skrotter nu planerne om en øget produktion af iPhone 14.

Tech-giganten havde satset på, at efterspørgslen ville stige til vejrs, men det er modsatte scenarie, der er fundet sted.

Det skriver Reuters.

Apple har efter sigende bedt leverandørerne om at sænke produktionen af den nye flagskibstelefon med seks millioner enheder i andet halvår af 2022, lyder det.

I stedet vil selskabet sigte efter at producere 90 millioner iPhones i perioden, hvilket næsten er det samme antal som samme periode sidste år. Det ligger ligeledes i tråd med Apples forudsigelse fra sommeren, fremgår det.

Efterspørgslen på de dyrere iPhone 14 Pro-modeller er støre end for standard-versionerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere