Halo 2-salg slår alle Xbox-rekorder

Tre uger efter lanceringen har Xbox-spillet Halo 2 slået alle rekorder og lever dermed til fulde op til Microsofts forventninger. Der er blevet solgt mere end fem millioner eksemplarer af spillet i løbet af blot tre uger. Microsoft forventer at runde 20 millioner solgte eksemplarer inden sommer.

I løbet af blot tre uger er der blevet langet mere end fem millioner eksemplarer over disken af computerspillet Halo 2 til Microsofts spilkonsol Xbox.

Spillet er dermed det mest populære Xbox-spil til dato og slår klart salget af den første udgave af Halo-spillet, som tog omkring to år om at nå det samme salgstal.

Det samlede salg af Halo - inklusive salg af pc-versionen - har nu rundet 11 millioner eksemplarer.

Dermed cementerer Halo-spillet sin position som det mest sælgende spil nogensinde til Xbox, hvor spillet har været udpeget som en motor i kampen om at vinde konsol-krigen, der raser mellem Sony, Nintendo og Microsoft.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg forventer Microsoft at runde de 20 millioner solgte enheder inden næste sommer.

Der var stor efterspørgsel på Halo 2 allerede inden spillet blev lanceret, i det Microsoft havde modtaget omkring halvanden million forudbestillinger på spillet.

Microsoft melder desuden, at der i løbet af de første tre uger er blevet spillet Halo 2 på nettet i sammenlagt 28 millioner timer af omkring 900.000 net-spillere. Ifølge Microsoft har hver net-spillet i gennemsnit været logget på spillet i 91 minutter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos