Pricerunner og 40 andre Google-rivaler vil have Vestager til at lægge arm med søgegiganten - igen

Google overholder ikke en fem år gammel EU-ordre om at tillade mere konkurrence på søgegigantens sider med søgeresultater, mener en flok konkurrenter. Nu vil de have Vestager til at tage affære. 

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Pricerunner og 40 andre Google-rivaler vil have konkurrencekomissær Margrethe Vestager til at tage affære og sørge for, at Google overholder en EU-ordre fra 2017 om at stoppe med at favorisere Googles egen shoppingservice.

Ordren blev fulgt af en bøde på 2,4 milliarder euro svarende til næsten 18 milliarder kroner. Det skriver Reuters.

Pricerunner og de 40 rivaler - deriblandt britiske Kelkoo og tyske Idealo - hævder, at Google ikke som lovet og beordret har givet ordentlige og fair vilkår for konkurrenter, når der afholdes auktion om de annoncepladser, som vises øverst på en Google-søgeside.

I stedet vil de nu have Vestager til at tage den nyligt EU-vedtagne Digital Markets Act (DMA) i brug. Den træder i kraft til maj 2023 og har til hensigt at tøjle teknologi-giganternes magt, og Pricerunner og de 40 rivaler mener, at Googles handlemåde i forhold til annonceauktionerne strider mod Digital Markets Act.

"Googles fremtrædende indlejring af Shopping Units er en umiddelbar overtrædelse af DMA's forbud mod selvpræference," lyder det fra rivalerne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job