Gomspace må droppe kæmpekontrakt: Står til at lide “et betragteligt tab”

Aalborg-firmaet Gomspace må suspendere en kontrakt til en oprindelig værdi på 110 millioner kroner efter en konflikt med en kunde.

Artikel top billede

Det børsnoterede danske satellitfirma Gomspace har måtte droppe en stor kontakt med en kunde efter en konflikt.

Det meddeler selskabet i en pressemeddelelse.

Den suspenderede kontrakt havde en oprindelig værdi på 15 millioner euro eller 110 millioner danske kroner, og selskabet står nu til at lide “et betragteligt tab.”

Kunden har ifølge Gomspace allerede betalt regninger for cirka 22 millioner kroner, mens der er ikke igangsat arbejde for 55 millioner kroner.

Statsligt satellit-projekt

Gomspace oplyser ikke navnet på kunden, men selskabet afslører dog, at det er et stort firma, som skulle bruge Gomspace produkter sammen med en statslig samarbejdspartner i udviklingen af et globalt satellit-projekt.

”Vi er desværre oppe mod et kæmpestort firma, for hvem beløbet er småpenge, der har prøvet at presse os til at levere betydeligt mere end kontraktligt forpligtet og i et betydeligt højere tempo end oprindeligt aftalt,” forklarer Niels Buus, topchef i Gomspace.

Niels Buus betegner situation som “en ærgerlig og frustrerende mavepuster,” og han oplyser at selskabet er klar til at tage juridiske skridt i konflikten.

Gomspace vil nedskrive projektet i det kommende regnskab for tredje kvartal, men selskabet forventer ikke, at det bliver nødvendigt at reducere medarbejderstaben.

Der er cirka 250 ansatte hos Gomspace, der har hovedkvarter i Aalborg og selskabet børsnoteret i Stockholm.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S