Teleselskabet 3 fortsætter væksten: Henter 5.000 nye kunder på tre måneder

I løbet af det seneste kvartal har 3 hentet 5.000 nye kunder og haft en omsætningsfremgang på otte procent.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

I det seneste kvartal har teleselskabet 3 hentet 5.000 nye kunder, og selskabet har nu 1.532.000 kunder i Danmark.

Samtidig landede selskabet omsætning på 755 millioner kroner, hvilket er en fremgang på otte procent sammenlignet med samme kvartal i fjor.

Det fremgår af selskabets regnskab for tredje kvartal.

Mærker de stigende energipriser

Teleselskabet erkender dog også, at det i øjeblikket bliver presset af den aktuelle situation med stigende energipriser og inflation, men alligevel er selskabets driftsresultatet før afskrivninger – også kaldet ebitda – landet på 176 millioner kroner, hvilket er en fremgang på fem procent.

”Det er ikke nogen hemmelighed, at hele vores samfund på tværs af erhverv kæmper med stigende inflation og energipriser. Det kan vi også mærke, men når det er sagt, er vi tilfredse med kvartalsresultatet,” siger Morten Christiansen, administrerende direktør for 3 Danmark, i en pressemeddelelse.

3 er desuden ejer af lavprissselskabet Oister, og for nylig lancerede 3 endnu et lavprisselskab, der har fået navnet Flexii.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S