Cloud-priserne står til at stige med mindst 30 procent i det kommende år

Høje energipriser, høje renter og en stigende dollarkurs betyder, at vi kan se rekordhøje prisstigninger på cloud-tjenester næste år.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i hvorfor cloud-ydelser vil stige voldsomt i pris over det næste år
569
3 min
Høje energipriser og inflation betyder, at it står til at blive dyrere og dyrere, og det gælder egentlig, uanset hvilket produkt det er. Oveni er en høj dollarkurs med til at gøre den opadgående spiral endnu stejlere.

Det er dramatiske tider i en it-branche, der ellers har været vant til, at priserne især på it-infrastruktur generelt altid er gået ned ad.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job