Anerkendt forsker trækker sig fra digitalt valg-projekt: Føler sig truet på sin integritet

En af verdens førende valgforskere har trukket sig fra det storstilede projekt, der skulle undersøge, om blockchain-teknologi kan benyttes til at afholde digitale valg. Det grønlandske selvstyre ytrede, at man fulgte projektet med stor interesse, efter der i 2020 kom en lovændring i Grønland, der ville kunne muliggøre et digitalt valg.

Artikel top billede

Der var stor glæde og store ambitioner, da Digital Research Centre Denmark (Direc) tidligere på måneden offentliggjorde, at man havde tildelt en gruppe forskere 3,6 millioner kroner til et forskningsprojekt vedrørende internetvalg.

Men nu lader det til, at projektet alligevel ikke bliver til noget.

Det sker efter, at Carsten Schürmann, der er professor på IT-Universitetet og 'Principal Investigator' på projektet, har trukket sig.

Det beretter det grønlandske medie Sermitsiaq.

En gruppe bestående af forskere fra Aarhus Universitet, Alexandra Instituttet, Concordium og IT-Universitetet skulle undersøge, hvordan man skaber de bedst mulige tekniske betingelser for et tillidsvækkende internetvalg, lød det i Direcn's pressemeddelelse.

Gruppen var blevet tildelt 3,6 millioner kroner til at undersøge mulighederne for at undersøge et blockchain-baseret valgsystem af det danske forskningscenter Direc.

Føler sig truet på sin integritet

Ser man på Direc's hjemmeside, så er pressemeddelelsen om projektet også pist forsvundet.

Ifølge det grønlandske medie skyldes det, at Schürmann, der regnes for at være en af verdens førende valgforskere, har trukket sig, fordi han føler sin integritet truet.

Det sker ifølge mediet, fordi det private firma, der skulle deltage i projektet, Concordium Blockchain, har fordrejet formålet med projektet i en pressemeddelelse, hvilket ITU-professoren altså ikke kan acceptere.

Han finder det nemlig problematisk, eftersom pressemeddelelsen fra virksomheden kan være medvirkende til, at der kan stilles spørgsmålstegn ved hans uafhængighed som forsker inden for området.

Grønland ville følge med på sidelinjen

I Grønland havde selvstyret skrevet et støttebrev til projektet og ville følge interesseret med på sidelinjen.

Det skyldes, at man i 2020 lavede en lovændring, der baner vejen for, at det grønlandske selvstyre i fremtiden vil kunne give grønlænderne mulighed for at afgive deres stemmer online.

Carsten Schürmann fortalte dog til Computerworld, at man ikke havde nogen formel aftale med Grønland om at skabe et valgsystem til verdens største ø. Der er blot tale om, at politikerne i Grønland ville følge interesseret med i, hvilke konklusioner, der ville komme i forbindelse med projektetets undersøgelse af teknologien.

"Situationen i Grønland er, at de for to år siden ændrede i deres lovgivning, så et internetvalg godt kan lade sig gøre. Men det endnu uvist, om der er politisk opbakning til at gennemføre et sådant valg," udtalte Carsten Schürmann tidligere.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Jyske Bank

Softwareudvikler - .NET/Cloud

Midtjylland

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S