Anerkendt forsker trækker sig fra digitalt valg-projekt: Føler sig truet på sin integritet

En af verdens førende valgforskere har trukket sig fra det storstilede projekt, der skulle undersøge, om blockchain-teknologi kan benyttes til at afholde digitale valg. Det grønlandske selvstyre ytrede, at man fulgte projektet med stor interesse, efter der i 2020 kom en lovændring i Grønland, der ville kunne muliggøre et digitalt valg.

Artikel top billede

Der var stor glæde og store ambitioner, da Digital Research Centre Denmark (Direc) tidligere på måneden offentliggjorde, at man havde tildelt en gruppe forskere 3,6 millioner kroner til et forskningsprojekt vedrørende internetvalg.

Men nu lader det til, at projektet alligevel ikke bliver til noget.

Det sker efter, at Carsten Schürmann, der er professor på IT-Universitetet og 'Principal Investigator' på projektet, har trukket sig.

Det beretter det grønlandske medie Sermitsiaq.

En gruppe bestående af forskere fra Aarhus Universitet, Alexandra Instituttet, Concordium og IT-Universitetet skulle undersøge, hvordan man skaber de bedst mulige tekniske betingelser for et tillidsvækkende internetvalg, lød det i Direcn's pressemeddelelse.

Gruppen var blevet tildelt 3,6 millioner kroner til at undersøge mulighederne for at undersøge et blockchain-baseret valgsystem af det danske forskningscenter Direc.

Føler sig truet på sin integritet

Ser man på Direc's hjemmeside, så er pressemeddelelsen om projektet også pist forsvundet.

Ifølge det grønlandske medie skyldes det, at Schürmann, der regnes for at være en af verdens førende valgforskere, har trukket sig, fordi han føler sin integritet truet.

Det sker ifølge mediet, fordi det private firma, der skulle deltage i projektet, Concordium Blockchain, har fordrejet formålet med projektet i en pressemeddelelse, hvilket ITU-professoren altså ikke kan acceptere.

Han finder det nemlig problematisk, eftersom pressemeddelelsen fra virksomheden kan være medvirkende til, at der kan stilles spørgsmålstegn ved hans uafhængighed som forsker inden for området.

Grønland ville følge med på sidelinjen

I Grønland havde selvstyret skrevet et støttebrev til projektet og ville følge interesseret med på sidelinjen.

Det skyldes, at man i 2020 lavede en lovændring, der baner vejen for, at det grønlandske selvstyre i fremtiden vil kunne give grønlænderne mulighed for at afgive deres stemmer online.

Carsten Schürmann fortalte dog til Computerworld, at man ikke havde nogen formel aftale med Grønland om at skabe et valgsystem til verdens største ø. Der er blot tale om, at politikerne i Grønland ville følge interesseret med i, hvilke konklusioner, der ville komme i forbindelse med projektetets undersøgelse af teknologien.

"Situationen i Grønland er, at de for to år siden ændrede i deres lovgivning, så et internetvalg godt kan lade sig gøre. Men det endnu uvist, om der er politisk opbakning til at gennemføre et sådant valg," udtalte Carsten Schürmann tidligere.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job