Artikel top billede

(Foto: Karen Clement)

Nyt marked under opsejling: Krisen vil give fantastiske muligheder for dem, der kan levere det, som det nye marked har brug for

Interview: Den gryende recession kommer til at skabe pres mange steder, men vil også give muligheder for effektiviseringer og vilje til at innovere på helt nye områder. I det ligger der en kæmpe 'opportunity' for de dygtigste iværksættere, mener venture-manden Daniel Korski.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på, hvorfor Daniel Korski mener, at det er afgørende, at der bygges bro mellem offentlige institutioner og private virksomheder
  • Sådan kan kriser skabe muligheder
  • Sådan kan man komme manglen på it-arbejdskraft til livs
926
4:45 min
GovTech Summit, Haag, Holland: Kriser og recessioner kan være en mulighed for de rigtige iværksættere.

Kommentaren kommer fra Daniel Korski, der er vokset op i Danmark, men sidenhen har været vidt omkring og blandt andet været rådgiver for David Cameron, da denne var premierminister i Storbritannien.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny app på vej til danskerne: Regeringen tager første skridt mod ny digital tegnebog

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts Satya Nadella: AI baner vejen for at samle Word, Excel og PowerPoint i ét program

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Europæisk alternativ til Microsoft 365 oplever enorm interesse: Donald Trump og JD Vance giver det kæmpe boost

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

It-system til kontrol af landbrugets kvælstof-udledning kommer til at koste mere end 200 millioner kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Han er CISO for over 300.000 ansatte: Nu kommer han med kras kritik af SaaS-leverandører og cloud