TDC-selskab dømt ude i ungarsk 3G-kapløb

Telekoncernen TDC's delejede ungarske selskab HTCC er ude af konkurrencen om en 3G-licens i Ungarn, da selskabet stillede betingelser i sit bud og dermed ikke levede op til de officielle konditioner for buddet. Men det er ikke verdens ende, siger bestyrelsesformanden.

Ungarske HTCC, som TDC ejer 41 procent af, får ikke en 3G mobillicens i Ungarn, der i første omgang har uddelt licenser til Telenors Pannon og Deutsche Telekoms T-Mobile.

En tredje licens ventes at gå til Vodafone, som er den tredje af de eksisterende mobiloperatører i Ungarn, men det afhænger af de i gangværende forhandlinger.

Den fjerde licens sloges TDC-selskabet med Tele2 om, men ingen af de to levede op til de ungarske telemyndigheders krav om nødvendige bankgarantier.

Stor udbredelse
HTCC stillede selv betingelser for at købe en licens på et mættet ungarsk mobilmarked, hvor en stor andel af befolkningen allerede taler i mobiltelefon.

- Det er rigtigt, at det bud vi afgav, ikke var i tråd med konditionerne, da vi afgav det, og derfor vidste vi, at der var en risiko for, at vi ikke ville få licensen, fordi de betingelser, vi stillede, ikke ville blive indfriet, siger Torben Holm, der er bestyrelsesformand i HTCC og vicedirektør i TDC-koncernen.

Han erkender, at HTCC går glip af en udvidelse af forretningsmulighederne i det ungarske selskab, som hovedsageligt sælger fastnettelefoni og bredbåndsforbindelser til knap 200.000 kunder i Ungarn.

- HTCC er et sundt og godt lille selskab, som har drevet en fin forretning i adskillige år. Og det vil HTCC blive ved med. Vi går glip af en upside, men det berører ikke den forretning, som vi allerede er i. Det er ikke verdens ende, siger Torben Holm.

Det er en noget anden holdning end for tre år siden, da teleselskaberne var parat til at betale næsten hvad som helst og i flok kastede sig over europæiske 3G-licenser som glubske hunde ved spisetid.

De tre hollandske licenser er solgt for beløb omkring 550 millioner kroner, som skal betales over en tre-årig periode.

Den fjerde licens, som HTCC bød på, vil ikke blive udbudt igen, oplyser telemyndighederne i Ungarn.

Omkring 84 procent af ungarerne taler i mobiltelefon og med 47 procent af markedet sidder T-Mobile i front med Pannon som nummer to med 33 procent af markedet. Vodafone har en markedsandel på 19 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S