Rapport: Cyberafpresning er steget med 138 procent i Norden – i USA og Canada ser man et fald

Cyberafpresning når nye rekorder, og særligt Norden står på adresselisten, når de kriminelle sender afpresningsbeskeden afsted.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Digital afpresning rammer i stigende grad europæiske virksomheder, og ser man alene på Norden er antallet stukket fuldstændigt af.

I Europa ligger stigningen på 18 procent siden sidste år, mens der i Norden alene er blevet registreret 138 procent flere tilfælde end sidste år.

Sådan lyder en af de skræmmende hovedkonklusioner i sikkerhedsselskabet Orange Cyberdefenses årlige Security Navigator-rapport.

I den seneste – 2022-udgave – der netop er publiceret, kigger man også ud i verden, og kigger man mod blandt andet USA og Canada, så oplever disse lande ligefrem et fald i digitale afpresningsforsøg på mellem otte og 32 procent.

Det er kryptering af data, der er et særligt populært værktøj i afpresningsaffæren, viser rapporten, men også overbelastningsangreb (DDoS) eller blot truslen om et sådant angreb er populære værktøjer i den kriminelle værktøjskasse.

Det er særligt produktionsselskaber og leverandører af videnskabelige og tekniske services, der står for skud – selv om sidstnævnte kategori faktisk har set et lille fald i antallet af afpresningsforsøg.

De største interne trusler for disse to sektorer, man har registreret i rapporten, er net-misbrug, ikke-godkendt hardware/software/script/løsning, bagdøre og defekter og fejlfunktioner i systemerne.

Hvorfor går de kriminelle til Norden?

Så, hvad er det, der gør Norden til et særligt stort mål for de it-kriminelle?

"Historisk set er det de store, engelsktalende økonomier, der er blevet ramt hårdest af cyberafpresning og ransomware. Det har de reageret på med stærkere forsvar og bedre lovgivning. Derfor ser vi nu en klar tendens til, at de cyberkriminelle søger ofre andre steder, og der er velhavende nordiske virksomheder et oplagt valg," siger Ulrik Ledertoug, sikkerhedekspert og forretningsudvikler hos Orange Cyberdefense Danmark.

I Norden steg antallet fra 16 angreb i 2021 til 38 angreb i 2022, mens antallet i hele EU steg fra 461 til 546.

"Stigningen fra 16 til 38 lyder måske ikke så voldsom, men den passer ind i det billede, vi ser over hele verden," siger Ulrik Ledertoug.

Rapporten er baseret på godt 30.000 bekræftede sikkerhedshændelser inden for de sidste 12 måneder. Resultaterne er baseret på Orange Cyberdefenses egne 8000 kunder.

Du kan downloade rapporten via Wetransfer her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S