Sonera-chef risikerer tre år i fængsel

Seks mennesker, inklusive den tidligere topchef i den finske televirksomhed Sonera, er anklaget for groft brud på Finlands regler for kommunikations- og brevhemmelighed. I værste fald kan det betyde tre år bag tremmer.

Soneras tidligere administrerende direktør Kaj-Erik Relander risikerer sammen med fem andre en fængselsstraf på op til tre år, hvis de findes skyldige i brud på Finlands lov om kommunikationshemmelighed.

Den tidligere topchef afviser, at anklagen imod ham og de tidligere kolleger har hold i virkeligheden. Det skriver Associated Press.

Fire af de anklagede er i dag ansat i teleselskabet Teliasonera, som blev dannet i forbindelse med Telias køb af Sonera i 2002. Teliasonera vil afgøre de fires skæbne på et senere tidspunkt, oplyser selskabet.

Angiveligt har de anklagede foretaget en illegal aflytning og overvågning af telefonopkald og e-mail hos Sonera-medarbejdere, der var mistænkt for at lække informationer til journalister om stridigheder i ledelsen i årene 2000 og 2001.

Kaj-Erik Relander stod i spidsen for Sonera i mindre end seks måneder i 2001.

På det tidspunkt gik Sonera næsten bankerot, efter at ledelsen valgte at spendere alt for mange milliarder på 3G-licenser i Europa. Selskabet måtte reddes af den finske stat i 2001, inden Sonera blev opkøbt af det svenske teleselskab Telia.

I Finland er det kun politiet, der med en dommerkendelse i hånden kan overvåge og aflytte telefonopkald.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere