Kiss klar med boks til dansk bredbånds-tv

Den danske producent af forbrugerelektronik Kiss Technology er klar med en ny boks til bredbånds-tv. Boksen bliver tæt integreret med TV 2's nye bredbåndskanal Sputnik og understøtter både trådløst internet og Microsofts Windows Media-format.

Kiss Technology med base i Hørsholm forsøger igen at være blandt de første på verdensmarkedet med forbrugerelektronik, der integrerer traditionelle medier med den nyeste udvikling på nettet.

I begyndelsen af 2005 lancerer selskabet således to nye tv-bokse, der understøtter trådløst internet og den højopløselige udgave af Microsofts Windows Media-format.

På det danske marked bliver de nye tv-bokse sammen med Nordisk Film og TV 2 lanceret som et pakketilbud, hvor man kan købe en boks, der er integreret med TV 2's nye bredbåndskanal Sputnik.

Det betyder, at danskere med en bredbåndsforbindelse kan få glæde af Sputnik direkte på tv'et i stuen uden at skulle tænde for computeren.

Fra marts vil det tillige være muligt at vælge mellem mere end 300 film, som
Nordisk Film har sikret retten til at distribuere over nettet.

- Det er en stor glæde for os, at vi i Danmark ser et så seriøst bud på en internet-tv- og video-on-demand-satsning, siger Peter Wilmar Christensen, administrerende direktør for Kiss Technology, i en pressemeddelelse.

Amerikansk roadshow

Netop nu er han på vej til verdens største forbrugermesse, CES i Las Vegas i USA, hvor Kiss Technology vil præsentere sin nye teknologi.

Her får han blandt andet mulighed for at se Intels chef Craig Barrett holde sin hovedtale med fokus på, hvordan kombinationen af digital teknologi og trådløse netværk fremover vil give brugerne adgang til underholdning på nye og anderledes måder.

Den nye tv-boks, der integreres med TV Sputnik, forventes først i handlen til april.

Ligesom tidligere Kiss' produkter er den blandt de første til at bygge på chipteknologi fra udenlandske Sigma Designs.

- Kiss har med en lang række nyskabende produkter vist, at vores teknologiske partnerskab til stadighed udmønter sig i forbedringer inden for livsstilsprodukter til forbrugerne, lyder det i pressemeddelelsen fra en af Sigma Designs chefer, Ken Lowe.

Selv har Kiss Technology store forventninger til boksen, selvom der ikke sættes tal på, hvor mange der forventes at blive langet over disken til danske forbrugere.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen