Net-ID udvider anvendelse til dokumenter

Bankernes net-signatur Net-ID kan nu også bruges til at underskrive dokumenter på internettet efter, at ATP som den første danske virksomhed har taget signaturen til sig. Alligevel vender Videnskabsministeriet fortsat tomlen nedad for Net-ID.

Nu kan 2,2 millioner danskere via bankernes Net-ID afgive underskrift på dokumenter via internettet.

Dermed er anvendelsesmulighederne udvidet og angrebet på Videnskabsministeriets og TDC's officielle digitale signatur styrket.

Som den første virksomhed har ATP taget signaturen i brug, når danskere vil handle på Folkebørsen.

Hos Videnskabsministeriet er chefkonsulent Palle H. Sørensen fortsat kritisk over for anvendelsen af Net-ID, som ikke er kompatibel med den offentligt anbefalede digitale signatur fra TDC, der opfylder OCES-standarden.

- Certifikatet, der bliver fremsendt gennem Net-ID, er fra PBS og ikke fra brugeren. Det er sikkert nok, men lever ikke op til OCES-standarden, så det her flytter ikke vores syn på den løsning, PBS laver, siger Palle H. Sørensen.

PBS's sikkerhedssystem bevirker, at pengeinstituttet bekræfter brugernes identitet og opbevarer det underskrevne dokument i et beskyttet bibliotek, så der er en back-up af aftalen.

For Palle Sørensen virker det betænkeligt, at pengeinstitutter skal opbevare fortrolige dokumenter, som private danskere udveksler med det offentlige.

PBS forhandler i øjeblikket med en række andre virksomheder om Net-ID og forventer at kunne offentlige nye aftaler i første kvartal af 2005.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura