Vejle køber landets første urinrørssimulator

Vejle Amt har investeret 600.000 kroner i et simulatorprogram til urinrørsoperationer. Målet er at få yngre læger hurtigere igennem den lange speciallægeuddannelse.

Et nyt israelsk it-system skal gøre uddannelsen nemmere for danske yngre læger med ambitioner udi urinvejskirugi.

Det kan snildt tage både 10 og 15 år at blive speciallæge. Det er vel at mærke 10 til 15 år, som kommer oven i den normale lægeuddannelse. Det vil en ny urinvejssimulator råde bod på.

Vejle Amt har investeret 600.000 kroner i en ny computersimulator, der kan træne læger i at udføre operationer i urinvejene og blærer.

Princippet er det samme som en fly-simulator, men i stedet for et kunstigt cockpit har lægerne en kunstig krop.

En given operation loades i simulatoren ? for eksempel fjernelse af en sten i urinrøret ? derefter fører brugeren de tynde kikkerter op i urinrøret, computeren giver visualiseringen af urinrøret - inklusive sten - og brugeren kan så gå i gang med operationen.

Hos urologisk-afdeling på Fredericia Sygehus, hvor simulatoren er placeret, er der stor tilfredshed.

? Vi har gode erfaringer med systemet, som vi fik på plads i september. Den traditionelle mesterlære, hvor yngre læger opererer under opsyn af mere erfarne læger, er der selvfølgelig stadig, men vi kan se, at de yngre, der har brugt simulatoren, rykker meget hurtigere op ad stigen i form af viden og kunnen, siger Palle Osther, ledende overlæge på urologisk afdeling.

Simulatoren, der er produceret i Israel af selskabet Symbionix, er en af blot tre urinvejssimulatorer i Norden. De to andre befinder sig i Oslo og Stockholm.

Vejle Amt har også indkøbt edb-programmer til en simulator, som Horsens Sygehus har anskaffet. På denne simulator kan unge læger træne galdestensoperationer og gynækologiske kikkertoperationer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job