RTX Telecom får millionaftale i Rumænien

RTX Telecom skal udvikle og producere en række trådløse DECT-produkter til Atlas Telecom Network i Rumænien. Aftalen løber indtil videre i to år og har umiddelbart en værdi på et tocifret millionbeløb. Direktør Jørgen Elbæk betegner det som en "fantastisk aftale".

Den nordjyske teknologivirksomhed RTX Telecom har fået en tocifret millionordre fra Atlas Telecom Network i Rumænien, oplyser selskabet.

Aftalen omfatter udvikling, produktion og levering af en række produkter til den trådløse DECT-teknologi.

- Vi har en aftale på et minimumsantal over de to år. Men aftalens succes afhænger af kundens udrulning af det her system, siger administrerende direkør Jørgen Elbæk.

Forventer snart at dække hele landet

Det rumænske selskab leverer i dag DECT-baseret trådløs telefoni i en del af Rumæniens større byer, og forventer at dække størstedelen af landet inden for 12 til 24 måneder.

RTX Telecom regner ikke med, at aftalen ændrer prognosen for omsætning og resultat, der allerede er meldt ud for regnskabsåret 2004/05, der løber til og med september.

- Den væsentligste økonomiske påvirkning fra aftalen vil sandsynligvis ligge efter dette regnskabsår, påpeger direktøren.

RTX skal levere en trådløs terminal (CTA), der med en standardtelefon giver almindelig telefonservice. Desuden skal de producere en bordtelefon med indbygget DECT-funktion, der for brugeren fungerer som en almindelig telefon.

Hvor RTX blot skal udvikle og producere vil Atlas Telecom i Rumænien stå for salget, distributionen og service.

Ungarn en mulighed

I takt med at Atlas Telecom Networks udbygger DECT-teknologien i Rumænien vil RTX Telecom skulle sende flere produkter fra Nordjylland.

- I praksis vil udrulningen fortsætte ud i tyndere og tyndere områder i Østeuropa, og det ser ud som om, at Ungarn er ved at komme med. Det er meget interessant, siger Jørgen Elbæk.

Atlas Telecom skulle have fået en koncession for Ungarn, men den er ikke offentliggjort endnu.

Det kan medvirke til at forlænge RTX' aftale med Atlas Networks og betyde levering af et større antal DECT-produkter.

- Der er selvfølgelig visse ting, som kan stå i vejen for denne aftale, men er man bare rimelig optimistisk, så er det en fantastisk aftale, pointerer Jørgen Elbæk.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job