Columbus får fuld kontrol med datter i USA

Columbus IT Partner har for 7,37 millioner kroner købt de 28,6 procent aktier i sit amerikanske datterselskab, som det ikke allerede havde under vingerne. Betalingen sker ved udstedelse af aktier i Columbus, som sammen med udstedelse af aktier til direktionsmedlemmer når op på en kapitaludvidelse på 2,47 procent.

Columbus IT Partner har købt den resterende del af sit datterselskab i USA for 7,37 millioner kroner, der betales med udstedelse af nye aktier.

Minioritetsaktionærerne sælger 28,6 procent af aktierne, så Columbus kommer op på 100 procent ejerandel.

Handlen værdisætter datterselskabet i USA, der i 2004 har solgt for 66 millioner kroner og lagt et overskud på ni millioner kroner, til knap 26 millioner kroner.

Forhandler kun Axapta

USA-selskabet forhandler udelukkende Microsoft Business Solutions Axapta og har kontorer i fire amerikanske stater, hvor 53 medarbejdere er beskæftigede.

Colmbus IT Partner har desuden udstedt nye aktier til den afgående koncernchef, Carsten Dilling, samt koncerndirektør Torben Bartels, der samlet har modtaget 330.000 nye aktier til kurs 7,5 svarende til knap 2,5 milllioner kroner.

Ifølge selskabets nye bestyrelse vil aktieudstedelserne og købet af den sidste tredjedel af den amerikanske datters overskud ikke føre til ændringer til koncernens forventninger for 2005.

De lyder fortsat på en omsætning på 615 til 625 millioner kroner. Et driftsoverskud på (EBITDA) 35 til 40 millioner kroner og et resultat før skat på 20 til 30 millioner kroner.

Egenkapitalen i Columbus IT Partner bliver samlet forhøjet 9,8 millioner kroner på grund af de nye aktier i selskabet.

It-millionæren Ib Kunøe købte gennem familiselskabet Consolidated Holdings en tredjedel af Columbus IT Partner i december 2004. I den anledning blev det bestemt, at selskabet skal forsøge at få fuld kontrol med de datterselskaber, som ikke er helejede.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis