Bill Gates: Vi lytter nøje til EU's kritik

Microsofts stifter og bestyrelsesformand Bill Gates understreger, at softwaregiganten vil reagere lydhørt over for den europæiske unions konkurrencekrav. Det siger han, efter at EU-kommissionen har anklaget Microsoft for at modarbejde sanktionerne.

Verdens rigeste mand, Microsofts stifter Bill Gates, har stået skoleret over for EU-Kommissionen, og han lover, at softwarekolossen vil være meget påvirkelig over for de konkurrencemæssige krav, som EU fremlægger, skriver Reuters.

EU-kommissionen mener, at Microsoft slæber sig afsted med implementeringen af de sanktioner, der er iværksat for at gøre konkurrencen mere lige for softwareselskabet og dets konkurrenter.

Kommisionen havde mandag samtaler med Microsoft, for at få selskabet til at leve op til kravene om at levere en version af Windows uden medieafspiller samt gøre information tilgængelige for konkurrenter, så de kan konkurrere på markedet for servere.

Bill Gates udtrykte tirsdag stor begejstring for dialogen med EU og kaldte den "great".

- Hvad som helst de (EU) ønsker, AT vi skal gøre bedre, vil jeg lytte meget nøje til og sikre, at vi reagerer på, siger Bill Gates til Reuters.

Kommissionen har påmindet Microsoft om, at selskabet risikerer dagbøder på så meget som fem millioner dollar (28,5 millioner kroner), hvis selskabet ikke lever fuldstændig op til sanktionerne fra EU.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank