Mange af partiernes it-ordførere ser ud til at klare skærene efter Folketingsvalget i går.
Mest yderligt sidder Socialdemokratiets ordfører, Thomas Adelskov, der risikerer at blive ramt af den tilbagegang, som ramte partiet. Den koster nemlig S et mandag i Vestsjællands Amt, hvor han er opstillet.
Det betyder, at det nu er de personlige stemmer, der afgør, om han kommer på tinge, når han, Jacob Buksti og Sandy Brinck skal slås om to pladser i Folketinget.
Snæver kamp igen
Situationen er dog ikke ny for Thomas Adelskov, der også ved sidste valg i 2001 blev reddet på målstregen af de personlige stemmer efter snæver kamp med parti-kolleger.
I Nordjyllands Amt er it-ordfører Tina Nedergaard også langt fra sikker. Venstre tabte et mandat i Nordjylland, hvor vælgerne tilsyneladende straffede regeringspartiet for de mange arbejdspladser, der er blevet tabt i området i de senere år.
Nordjyden Tina Nedergaard skal kæmpe om Venstre-mandaterne mod blandt andre Folketingets formand, Christian Mejdahl - der synes sikker på valg - samt Helge Sander, der stadig kan være tvivlsom.
De øvrige it-ordførere kan efter alt at dømme ikke trues på nuværende tidspunkt og kan derfor forvente at sidde yderligere fire år i Folketinget.
Nye it-ordførere
Det er SF'eren Anne Grete Holmsgaard, den konservative Pia Christmas-Møller, Dansk Folkepartis Jørn Dorhmann, den radikale Morten Helveg Petersen og Pernille Rosenkrantz-Theil fra Enhedslisten, der blev nogle af valgets store vindere.
I de næste dage vil samtlige partiers folketingsgrupper mødes for at konstituere sig. Her vil ordfører-posterne blive endeligt fordelt, og det kan sagtens være, at it-området overgår til nye hænder i flere partier.
Efter sidste folketingsvalg i 2001 blev der udraderet adskillige it-ordførere. Så slemt ser det ikke ud til at blive denne gang, hvor den eneste, der med sikkerhed er ude, er it-ordfører for De Kristelige, Bodil Kornbek, hvis parti røg helt ud af Folketinget.