Sonofon taber 324 mio. trods kundevækst

Nedturen fortsætter for mobilselskabet Sonofon, som i 2004 fik et underskud på 324 millioner kroner. Blandt andet opkøbet af CBB Mobil var med til at sikre 276.000 nye kunder, men den hårde konkurrence koster på bundlinjen hos det norskejede mobilselskab.

En tilstrømning af kunder kunne ikke forhindre et stort milliontab i Sonofon, der i 2004 fik et underskud på 324 millioner kroner. Nettoomsætningen endte på knap 4,4 milliarder kroner.

Store underskud i den danske mobilbranche er ikke usædvanligt, men det rammer hårdt hos Sonofon, der i flere år gik mod strømmen og tjente masser af penge.

Sonofon købte i april discount-selskabet CBB Mobil for 130 millioner kroner, og det har det været med til at øge det samlede kundetal med 276.000 til i alt knap 1,3 millioner kunder.

Problemet for Sonofon er dog, at mobilbranchens vigtigste indikator, ARPU - omsætningen per kunde per måned - fortsætter med at falde, så den i fjerde kvartal lå på 224 kroner.

I tredje kvartal 2003 var Sonofons ARPU på 308 kroner.

Ifølge Sonofon skyldes det store underskud i 2004 dels den hårde konkurrence på det danske mobilmarked, dels omstruktureringer, fordi ejeren Telenor er ved at opbygge en ny nordisk mobilorganisation.

Blandt andet en fyringsrunde i oktober gav engangsomkostninger. Alligevel er Sonofons daglige leder, nordmanden Jan Edvard Thygesen, ikke tilfreds med resultatet.

- Vi er ikke tilfredse med det på nogen som helst måde. Omkostningerne til at skaffe nye kunder og markedsføring har været større, end vi regnede med, siger han.

Han forventer dog, at Sonofon har opnået besparelser, som vil slå igennem på indtjeningen i år.

Underskuddet rammer også den norske ejer, Telenor, der allerede i sidste uge skar to milliarder kroner af værdien på Sonofon. Det bringer de samlede afskrivninger op på 10 milliarder kroner.

Uenighed om strategien for Sonofon fik i januar administrerende direktør Steen Jespersen til at forlade selskabet efter mindre end fire måneder på posten. Jan Edvard Thygesen har overtaget den post midlertidigt og fortæller, at der stadigt går nogle måneder, før en ny chef er på plads.

Sonofon står derfor over flere store udfordringer i den kommende tid. Selskabet skal både en finde en ny topchef og desuden byde på den 3G-licens, som blev tilovers, da Telia købte Orange.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S