MMS og GPRS firedoblede ventetiden

Introduktionen af mobilteknologierne GPRS og MMS firedoblede i slutningen af 2004 ventetiden på kundeservice hos teleselskabet Tele2. Det var blot en af udfordringerne for teleselskabet, som nu forsøger at spille med åbne kort ved at offentliggøre detaljer om dets kundeservice.

Muligheden for billedbeskeder og hurtig datatrafik på mobiltelefonen satte pres på teleselskabet Tele2 i slutningen af 2004, hvor ventetiden på kundeservice blev firedoblet i løbet af kort tid.

Det er blot en af flere oplysninger, som kan findes i den oversigt over selskabets kundeservice, som Tele2 netop har valgt at offentliggøre i Danmark.

Tele2 har kæmpet med problemer med selskabets kundeservice, men forsøger nu at overbevise offentligheden om, at selskabet har fokus på problemet ved at offentliggøre, hvad det selv kalder for et serviceregnskab.

- Vi lægger tal frem, som det er ikke er normalt for et teleselskab at gøre, men vi håber at vise offentligheden, at vi tager det her problem meget seriøst. Det adresserer hele branchen, for det er ikke kun os, der er den store stygge ulv, siger markedsdirektør Thomas Nistrup.

Et eksempel på et problem var i slutningen af 2004, da den gennemsnitlige ventetid på mobilområdet skød i vejret fra 60 til knap 240 sekunder i forbindelse med, at Tele2 introducerede mobilteknologierne MMS og GPRS.

- Vi undervurderede det servicebehov, der var for hjælp til at sætte kundernes telefoner op. Vi håber, at folk opfatter os som ærlige, også omkring de ting, som er ikke er gode nyheder. Det tvinger os til at gøre noget ved det, fortæller Thomas Nistrup.

Det offentliggjorte serviceregnskab understreger blandt andet, at Tele2 har store problemer inden for fastnettelefoni.

Teleselskabet står således for 41,7 procent af alle klagesager til Teleankenævnet. Derudover får Tele2 en ekstra udfordring i 2005, efter at selskabet har overtaget Tiscali, som har mange klager på internetområdet.

Serviceregnskabet følger op på et andet initiativ fra Tele2, som tidligere har lanceret et kundepanel, hvor kunderne selv afgør klagesagerne.

Tele2 har i alt ansat 300 mennesker i den danske kundeservice.

Relevante link

http://editorial.tele2.dk/?page=privat_kundeservice_bestilmateriale_serviceregnskab_show&t2page=privat_kundeservice_bestilmateriale_serviceregnskab" target="_blank">Tele2's serviceregnskab

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura