Capgemini optimistisk trods tab på 2,7 mia.

Selv om Europas største it-konsulenthus, Capgemini, tabte 2,7 milliarder kroner i 2004, er selskabet optimistisk. Enden på dets store omstrukturering er nemlig inden for rækkevide efter tre år med store tab. Nu regner Capgemini med igen at begynde at tjene penge inden årsskiftet.

Selv om franske Capgemini fortsat pines af stadigt stigende røde tal på bundlinien, er optimismen i både selskabet og blandt analytikerne til at få øje på.

Den røde bundlinie skyldes nemlig i stort omfang omkostninger til den omstrukturering, som selskabet har gennemgået i det seneste år, hvor især en turn-around på det amerikanske marked har haft høj prioritet.

Selskabets underskud voksede i 2004 med mere end 80 procent til sammenlagt 2,7 milliarder kroner mod et tab på knap 1,5 milliarder kroner i 2003.

Sælger ikke USA-forretning

Den voldsomme stigning skyldes dog også, at Capgemini ? der er Europas største it-konsulentvirksomhed - har betalt en ekstraordinær skatteregning i forbindelse med selskabets rationaliseringsplan.

Der har længe verseret rygter om, at Capgemini var ved at sælge sin amerikanske forretning, men det afviser selskabet blankt. Capgemini kom ind på det amerikanske marked, da selskabet i 2000 overtog konkurrenten Ernst & Young.

Siden dengang har Capgemini tabt store summer hvert år, ligesom selskabet har fyret tusindvis af medarbejdere for at dæmme op for pres fra den hårde konkurrence og faldende priser.

Capgemini vurderer, at det er på vej op ad en spiral, der vil føre selskabet til profitabilitet i 2005. Den amerikanske forretning skal ifølge planen nå break-even i andet halvår.

- Selskabets omsætning forventes at blive forøget med omkring 10 procent i 2005, og driftsresultatet bør lande på et niveau, der ligger over niveauet for andet halvår 2004, skriver selskabet.

Ifølge selskabet er omsætningen blevet styrket af, at priserne på markedet er ved at have stabiliseret sig, ligesom flere og flere outsourcer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS