Bog: NIS2 flytter cybersikkerheden ud af serverrummet

Ny bog viser, hvorfor cybersikkerhed nu handler lige så meget om ledelse, ansvar og forsyningskæder som om teknik.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

IT-sikkerhed havde i mange år en noget underordnet prioritet i den gennemsnitlige organisation. Det blev i hvert fald – af både høj og lav – betragtet som langt mindre væsentligt end at optimere kaffeforsyningen.

Den tid er heldigvis forbi. Talrige alvorlige cyberangreb har understreget situationens alvor, og med indførelsen af NIS2 er informationssikkerhed ikke længere kun et spørgsmål om firewalls, patching og stærke passwords.

I dag er det et spørgsmål om ledelse, ansvar, dokumentation, risikostyring, forsyningskæder og evnen til at holde samfundskritiske funktioner kørende, når nogen forsøger at vælte dem.

Det er også udgangspunktet for den helt nye bog ”NIS2 – Strategisk, taktisk, operationelt” af Karsten Dahl Vandrup og James Hindsgavl Brink, der udkom først i denne måned.

Begge har mange års erfaring med it-sikkerhed, governance, undervisning og praktisk implementering af cybersikkerhed i organisationer. Bogen er da også først og fremmest en håndbog for de organisationer, ledere, sikkerhedsfolk og rådgivere, der skal forstå, omsætte og implementere kravene i NIS2.

Relevant for alle der arbejder med it-sikkerhed

Forfatterne placerer direktivet i en bredere europæisk og dansk sammenhæng, idet de beskriver NIS2 som en reaktion på et ændret trusselsbillede, hvor cyberangreb ikke kun rammer enkelte virksomheder.

De stadig mere alvorlige hændelser kan tværtimod få konsekvenser for energiforsyning, transport, sundhed, kommuner, finans, telekommunikation og andre funktioner, som samfundet er afhængigt af.

Bogen gennemgår blandt andet overgangen fra NIS1 til NIS2, direktivets anvendelsesområde, ledelsens ansvar, krav til rapportering og håndtering af hændelser, bøder og sanktioner samt den praktiske implementering af cybersikkerhed. Den ser også på ENISA, europæiske og internationale standarder, ISO 27001, ISO 27002 og det danske D-mærke.

Et centralt spor er, at compliance og sikkerhed ikke er det samme. Man kan eksempelvis sagtens producere mapper, politikker og processer uden nødvendigvis at blive mere sikker af den grund.

Omvendt kan NIS2 ifølge bogens tilgang bruges som anledning til at opbygge en mere moden sikkerhedskultur, hvor foranstaltninger, rutiner og ansvar faktisk bliver en del af organisationens hverdag.

Bogen lægger også vægt på kommunernes rolle. Her beskrives usikkerheden om, hvorvidt kommunerne var omfattet af NIS2 og om, hvordan den danske lovgivning endte med at placere kommunerne som omfattede enheder.

Det gør emnet konkret: Hjemmepleje, borger.dk, journalsystemer, skole-it, forsyning og kriseberedskab er ikke bare administrative systemer. Det er funktioner, hvor digitale problemer hurtigt kan blive til problemer for borgere.

Et andet vigtigt tema er leverandøransvaret. NIS2 handler ikke kun om organisationens egne systemer, men også om de samarbejdspartnere, fællesskaber og leverandører, der indgår i driften. Bogen peger blandt andet på, at kommuner og andre organisationer skal kunne stille krav, føre tilsyn og vurdere risici i forsyningskæden.

Forfatterne skriver til et publikum, der både tæller ledere, GRC-ansvarlige, it-sikkerhedsfolk, leverandører, studerende og andre, der skal forstå, hvorfor NIS2 ikke bare er endnu et stykke regulering oven på bunken.

Det gør potentielt bogen relevant for alle, der arbejder med it-sikkerhed, compliance, governance eller samfundskritiske funktioner.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job