Deutsche Telekom: Pengene vælter ind

Efter flere års stroppetur er nedturen ved at vende for Europas største teleselskab, Deutsche Telekom, der i fjerde kvartal lander et overskud på 10 milliarder kroner. Det gode resultat skyldes blandt andet titusinder af fyringer. Selskabet har nu høvlet en fjerdedel af sin kæmpegæld.

Europas største teleselskab, Deutsche Telekoms, økonomiske formåen vokser, samtidig med at selskabet har varslet kommende fyringer af titusindvis af medarbejdere.

Efter massivt frasalg af aktiver kommer Deutsche Telekom nemlig overraskende ud af fjerde kvartal med et nettooverskud på godt 10 milliarder kroner.

Forbedringen er til at føle på, idet selskabet i fjerde kvartal sidste år tabte 2,7 milliarder kroner, hvilket dog blandt andet hang sammen med en ekstraordinær erstatning til et tysk selskab.

Deutsche Telecoms omsætning steg en smule i kvartalet fra 110 milliarder til 113 milliarder kroner, hvilket især skyldes stigende salg i internet- og mobildivisionerne.

Frasalg giver ekstra pift

Deutsche Telekoms pæne resultat skyldes dog især det ekstra pift, som salget af selskabets aktieandel i russiske OAO Mobile Telesystems samt satellit-selskabet SES Global har givet.

Salget af posterne i de to selskaber har desuden gjort Deutsche Telekom i stand til at høvle af på dets gæld, som ved udgangen af 2004 var faldet til 266 milliarder kroner. Ved udgangen af 2003 var gælden på 353 milliarder kroner.

Deutsche Telekom er i færd med at beskære sin mobildivision, T-Mobile, efter væksten på det trådløse område er begyndt at aftage og selskabets markedsandel er kommet under pres.

Selskabet har i 2004 beskåret sin medarbejderstab med 1,3 procent, så det nu samlet beskæftiger under 246.000 medarbejdere. Fyringerne er led i den trimning, som har været i gang siden 2002, der har kostet titusindvis af medarbejdere jobbet.

Administrerende direktør Kai-Uwe Ricke har fornylig igangsat yderligere en fyringsrunde, der skal beskære antallet af medarbejdere i mobildivisionen T-Mobile med yderligere 2.200 mand i løbet af de kommende to år, ligesom han tidligere har fået gennemtrumfet en lønnedsættelse på 6,6 procent hos fagforeningerne.

Deutsche Telekom, der ikke har betalt en øre i dividende i de seneste to år, planlægger nu at udbetale udbytte på 4,7 kroner (0,69 euro cent) per aktie.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S