Lovligt at kalde chefen en sæk i mail

Vestre Landsret har tilkendt en bortvist kontormedarbejder 81.000 kroner i erstatning for uretmæssig bortvisning fra hendes arbejdsplads i Sønderborg. Hun havde kaldt en chef for ?en sæk? i en e-mail.

Vestre Landsret har dømt et firma i Sønderborg til at betale en tidligere medarbejder 81.000 kroner for uberettiget bortvisning, efter hun, i en mail til en tidligere kollega, havde kaldt en af sine chefer for en ?sæk?.

Det må man imidlertid godt, fastslår retten. For en privat mail er privat ? også hvis den sendes fra en af selskabets computere. Og derfor kan man ikke bortvises for at skrive noget af den slags, hedder det.

Firmaet pegede under sagen på, at kvinden nogle måneder inden bortvisningen havde fået en skriftlig advarsel for ikke at passe sit arbejde ordentligt.

Vestre Landsret mener imidlertid ikke, at det har noget at gøre med den pågældende sag. Erstatningen falder derfor for den uberettigede fyring.

Til gengæld får hun ingen erstatning for, at hendes arbejdsgiver har læst med i hendes e-mail. Det havde hun ellers krævet, fordi hun mener, at hendes ære blev krænket.

Der har tidligere været sager om privat brug af arbejds e-mail i Landsretten. I 2003 stadfæstede Østre Landsret Haldor Topsøes bortvisning af selskabets it-chef, efter han havde videresendt en racistisk vittighed til sine kolleger. Han fik ingen erstatning.

Datatilsynet har forlængst fastlået, at en arbejdsgiver ikke bare kan kigge i de ansattes e-mail eller browser-indhold. Det skyldes, at indholdet i en medarbejders e-mailboks er beskyttet af persondataloven og dermed omfattet af lovens bestemmelser om et sagligt formål og en forudgående information.

I 2002 udgav IT-Sikkerhedsrådet desuden pjece med titlen "Brug af e-post og internet på arbejdspladsen" , der siger mod at hjælpe arbejdspladserne med at formulere en politik på området

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec