Danskere sender reklame-mails ad bagvejen

Danskerne videresender i høj grad sjove mails med reklamebudskaber, også kendt som viral markedsføring. For virksomheder er det en mulighed for at lave mail-kampagner uden at risikere millionbøder for spam. To danske firmaer slår sig nu sammen om at sælge konceptet.

Sjove videoklip med skjulte reklamebudskaber er et af midlerne for danske virksomheder, der gerne vil ramme danskernes indbokse med reklamebudskaber uden at risikere millionbøder for spam.

Det mener mediebureauet IUM, der har slået sig sammen med firmaet Goviral om at sælge konceptet til danske virksomheder.

Som salgsargument vil de to firmaer bruge en undersøgelse, der viser, at danskerne i gennemsnit modtager otte underholdningsmails om måneden og sender tre af dem videre. 400 danskere har medvirket i undersøgelsen.

Konceptet kendes også som viral markedsføring, fordi reklamebudskabet eller produktet gøres så underholdende eller brugbart, at folk selv sender beskeden eller en anbefaling videre til deres bekendte.

Dermed spreder reklame-mails sig som en steppebrand, uden at firmaerne bag anklages for at spamme forbrugerne.

Blåstempling

Hos Goviral ser marketingchef Claus Moseholm samarbejdet med IUM som en blåstempling, fordi mediebureauet rådgiver en lang række danske virksomheder om, hvor de skal bruge reklamepengene.

- Hvis et mediebureau anbefaler os, så er der mange flere virksomheder, der tager det alvorligt. Det har været udfordringen for os i det første halvandet år, at mange virksomheder ikke forstår, hvad det er, siger han.

Flere danske firmaer har allerede benyttet sig af metoden. En sjov film med en bulldog blev set af 10.000 mennesker om dagen, da sikkerhedsfirmaet Bullguard sidste år sendte en reklamefilm i omløb.

Senest har børsnoterede Danware brugt konceptet til at sælge selskabets produkter.

I begge tilfælde har Goviral stået bag kampagnen, og det er det selskab, som nu er gået i samarbejde med det langt større danske mediebureau IUM.

SMS, Flash og billeder

Goviral er interessant, fordi selskabet har opbygget kendskab til, hvilke steder det giver størst effekt at placere materialet, for eksempel i private weblogs og på humor-hjemmesider.

Ifølge Claus Moseholm kan reklame-budskabet også pakkes ind i både SMS-beskeder, Flash-spil og billeder.

- Det kan være mange forskellige ting, men meget af det er film, og det er fordi det er det, der ligger tættest på det marketingcheferne kender til i forvejen, siger han.

Hos mediebureauet IUM er man specielt interesseret i, at selskabets undersøgelse viser, at specielt aldersgruppen 25-34 år er mest aktiv med at sende mails videre.

Mediebureauer følger trop

IUM's Christian Strand tror, at andre mediebureauer vil følge trop og tilbyde konceptet.

- Jeg vil tro, at de fleste mediebureauer tager det med inden for det næste års tid, men jeg tror ikke, at vi kommer til at se markedet blive tæppebombet herhjemme. Vi har en meget god etik i Danmark, siger Christian Strand.

Både IUM og Goviral afviser at sammenligne viral markedsføring med spam, og heller ikke hos Forbrugerombudsmanden har man umiddelbart kig på området, selvom spam forfølges hårdt, senest med en millionbøde til Debitel.

- Spam er, når du bliver kontaktet uønsket med et kommercielt budskab. Når du får en sjov film fra en, du kender, så er det en del af din samtale med ham eller hende. Du accepterer, at der er et kommercielt budskab i den film, fordi den har værdi, mener Claus Moseholm.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S