TDC lander lettisk mobillicens

TDC's 100 procent ejede litauiske datterselskab Bite har efter en budrunde landet en mobillicens i Letland, der dækker både GSM og 3G-telefoni. Prisen blev 71 millioner kroner. Bite begynder straks at udrulle sine løsninger i landet.

Telekoncernen TDC ruller ind på det lettiske mobilmarked. Det skete i går, da selskabets litauiske datterselskab, Bite, landede en mobillicens på en auktion.

Licensen gælder både GSM-telefoni og 3G-telefoni. Prisen blev godt 71 millioner kroner.

Med licensen i hånden kaster Bite sig nu i kødet på de samme konkurrenter, som selskabet har på det lituaiske hjemmemarked, nemlig Tele2 og Teliasonera.

TDC ejer 100 procent af aktierne i Bite, der da også har danskeren Jesper Theill Eriksen siddende som administrerende direktør. Han skal nu til at forhandle de endelige licens-vilkår på plads.

- Årsagen til at vi gerne vil ind i Letland er, at det typisk er det første sted, vores erhvervskunder i Litauen går hen, når de ekspanderer. Vi ser de to lande som ét marked, udtaler han.

Mobiludbredelsen i Letland er på 59 procent, og det giver et stort vækstpotentiale, lyder vurderingen, I første omgang vil Bite etablere et GSM-net i Letland, som senere skal udbygges til 3G-telefoni.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S