Nordisk Film vil udgive danske PSP-film

Sonys håndholdte spilkonsol PSP kommer først på hylderne i Danmark til september, men allerede nu arbejder distributøren Nordisk Film på at få danske film som Terkel i Knibe udgivet på det specielle diskformat UMD. Selv ser Sony nemlig PSP som meget mere end en spilmaskine.

Mens danske film fortsat hitter i biograferne, arbejder Nordisk Film nu på at få nogle af dem udgivet på Sonys nye diskformat UMD, der er skabt til den håndholdte spilkonsol Playstation Portable, også kaldet PSP.

Nordisk Film står for at distribuere PSP i Norden, og når den fra september rammer hylderne i butikkerne, er håbet, at køberne også kan få danske film, der kan ses på spilkonsollen.

Her har Nordisk Film Interactive den fordel, at andre dele af koncernen i forvejen har rettighederne til en række film.

- Vi satser på at komme med en lang række af danske film som Terkel i Knibe og Pusher. Min ambition er, at vi har i hvert fald 10 danske film på markedet inden jul og forhåbentlig flere, siger administrerende direktør Allan M. Hansen.

UMD står for Universal Media Disc og er et nyudviklet format, der i første omgang bruges til Sonys PSP.

En UMD er 60 millimeter i diameter og kan lagre op til 1,8 gigabyte data, hvilket er nok til en film. Spilkonsollen PSP har samtidig en 4,3 tommer skærm i bredformat til at vise filmene.

Sony PSP med selskabets eget UMD-format
Derfor er planen, at den lille maskine kan danne grundlag for at sælge anden underholdning end blot spil.

- På længere sigt venter vi at komme med helt andre filmprodukter, små serier, stand-up-comedy eller superligaens weekendmål, du kan downloade og se om mandagen, siger Allan M. Hansen.

Han forventer, at prisen på en film kommer til at ligge på samme niveau eller lige under prisen på en ny film på dvd, men det afhænger af dem, der har distributionsretten.

Film på UMD-format er ikke det eneste lokale Playstation-indhold, som Nordisk Film for tiden arbejder på.

Selskabet er gang med ordne rettighederne til en dansk version af karaoke-spillet Singstar med danske musiknumre, som skal udkomme inden nytår. En lokal version af spillet i Norge forventes at blive solgt i 100.000 eksemplarer.

Sony PSP kommer til Danmark 1. september, og her forventer Nordisk Film at sælge 75.000 enheder inden nytår.

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS