Pas på med hjælpeværktøjer, når du programmerer - de begår fejl

En undersøgelse har fundet ud af, at AI-værktøjer til kodning og programmering fører til flere fejl og sårbarheder end den manuelle metode.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Det kan være fristende at hjælpe kodningen lidt på vej med et AI-værktøj som Github Copilot og Facebook InCoder, men vær påpasselig.

En ny undersøgelse fra Stanford University er kommet frem til, at programmører og udviklere, der bruger AI-værktøjer til kodning, ender med en mindre sikker kode end dem, der gør det på egen hånd.

Til gengæld tror udviklere, der bruger disse værktøjer ofte, at deres kode er mere sikker.

Det skriver The Register.

"Vi fandt ud af, at deltagere med adgang til en AI-assistent ofte producerede flere sikkerhedssårbarheder end dem uden adgang, med særligt signifikante resultater for strengkryptering og SQL-injektion," fremgår det i afhandlingen, som fortsætter:

"Overraskende nok fandt vi også ud af, at deltagere, der gav adgang til en AI-assistent, var mere tilbøjelige til at tro, at de skrev sikker kode, end dem uden adgang til AI-assistenten."

Undersøgelsen har dog kun kigget på 25 sårbarheder og tre programmeringssprog. Her er der tale om Python, C og Verilog.

"Selvom resultaterne er usikre med hensyn til, om AI-assistenten hjalp eller skadede deltagere, observerer vi, at deltagere i AI-assistent-gruppen var signifikant mere tilbøjelige til at introducere heltalsoverløbsfejl i deres løsninger," skriver Stanford ifølge mediet.

Konklusionen er, at AI-assistenter bør bruges med forsigtighed, da de kan vildlede nyere udviklere og skabe sikkerhedssårbarheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job