Pas på med hjælpeværktøjer, når du programmerer - de begår fejl

En undersøgelse har fundet ud af, at AI-værktøjer til kodning og programmering fører til flere fejl og sårbarheder end den manuelle metode.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Det kan være fristende at hjælpe kodningen lidt på vej med et AI-værktøj som Github Copilot og Facebook InCoder, men vær påpasselig.

En ny undersøgelse fra Stanford University er kommet frem til, at programmører og udviklere, der bruger AI-værktøjer til kodning, ender med en mindre sikker kode end dem, der gør det på egen hånd.

Til gengæld tror udviklere, der bruger disse værktøjer ofte, at deres kode er mere sikker.

Det skriver The Register.

"Vi fandt ud af, at deltagere med adgang til en AI-assistent ofte producerede flere sikkerhedssårbarheder end dem uden adgang, med særligt signifikante resultater for strengkryptering og SQL-injektion," fremgår det i afhandlingen, som fortsætter:

"Overraskende nok fandt vi også ud af, at deltagere, der gav adgang til en AI-assistent, var mere tilbøjelige til at tro, at de skrev sikker kode, end dem uden adgang til AI-assistenten."

Undersøgelsen har dog kun kigget på 25 sårbarheder og tre programmeringssprog. Her er der tale om Python, C og Verilog.

"Selvom resultaterne er usikre med hensyn til, om AI-assistenten hjalp eller skadede deltagere, observerer vi, at deltagere i AI-assistent-gruppen var signifikant mere tilbøjelige til at introducere heltalsoverløbsfejl i deres løsninger," skriver Stanford ifølge mediet.

Konklusionen er, at AI-assistenter bør bruges med forsigtighed, da de kan vildlede nyere udviklere og skabe sikkerhedssårbarheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S