Fup, svindel og dirty tricks for milliarder i tysk fintechgigant

Rost bog om tyske Wirecards storhed og fald er ikke blot beretningen om finansiel fusk i den helt store stil – men også om aflytning, hacking og trusler om personlig konkurs mod en stædig journalist.

Artikel top billede

I Europa har vi ofte kigget med slet skjult misundelse mod amerikanske koncerner, der nærmest på magisk vis formår at skabe den ene mere fantastiske – og fantastisk værdifulde – teknologi efter den næste.

Så da tyske Wirecard steg til vejrs på fintech-himlen i årene frem mod 2020 håbede mange, at der nu endelig var en hurtigtvoksende europæisk pendant på vej til Silicon Valleys hurtigløbere.

I årevis voksede selskabets værdi nærmest eksponentielt, og på højdepunktet var Wirecard på papiret mere end 20 milliarder euro værd.

'Men allerede fra 2013 samtidig begyndte nævenyttige journalister – særligt Financial Times-journalisten Dan McCrum – at se nærmere på de kedelige rygter, der også gik om selskabet.

I ”Money Men: A Hot Startup, A Billion Dollar Fraud, A Fight for the Truth” fortæller han hele den dramatiske historie om Wirecards storhed og fald.

For selv om Wirecard på papiret var rigtig mange penge værd, så tydede stadig mere på, at der også blev svindlet i stor stil med både økonomi, cashflow og med kundetal, der var blæst helt ud af proportioner.

Wirecard svarede igen på de kritiske artikler med samtlige julelege i bogen; herunder ulovlig aflytning og hacking. Foruden naturligvis anlæggelse af retssager om bagvaskelse.

Undervejs måtte blandt andet McCrum – foruden Wirecard-chefernes beskidte tricks – også kæmpe mod mistro og den selvforstærkende optimisme, der sædvanligvis omgiver ekstremt værdifulde virksomheder. For når et firma er så mange penge værd, kan det da umuligt være bygget på fup og svindel?

Men jo, det kunne det det faktisk. Og da Wirecard kollapsede i 2020, stod utallige investorer tilbage med røde ører og tomme lommer.

Dén historie kan man læse meget mere om i Money Men, der udkom i juni 2022 og blandt andet af tidsskriftet The Economist blev kåret til en af årets bedste bøger.

I denne korte og rigtig udmærkede video fortæller Dan McCrum selv om sagens hovedtræk, hvad Wirecard var for en størrelse, hvordan selskabet snød revisorer (og alle andre) og prøvede at stoppe hans historier – og om hvordan han i perioder var i tvivl om, hvorvidt det var ham selv, der var fuldkommen galt på den.

Vil man have en blødere intro til sagen end selve bogen, kan man også se den spændende Netflix-dokumentar om sagen, der på dansk har titlen ”En skandale – afsløringen af Wirecard”; find traileren her.

Titel: Money Men: A Hot Startup, A Billion Dollar Fraud, A Fight for the Truth

Forfatter: Dan McCrum

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,