Fup, svindel og dirty tricks for milliarder i tysk fintechgigant

Rost bog om tyske Wirecards storhed og fald er ikke blot beretningen om finansiel fusk i den helt store stil – men også om aflytning, hacking og trusler om personlig konkurs mod en stædig journalist.

Artikel top billede

I Europa har vi ofte kigget med slet skjult misundelse mod amerikanske koncerner, der nærmest på magisk vis formår at skabe den ene mere fantastiske – og fantastisk værdifulde – teknologi efter den næste.

Så da tyske Wirecard steg til vejrs på fintech-himlen i årene frem mod 2020 håbede mange, at der nu endelig var en hurtigtvoksende europæisk pendant på vej til Silicon Valleys hurtigløbere.

I årevis voksede selskabets værdi nærmest eksponentielt, og på højdepunktet var Wirecard på papiret mere end 20 milliarder euro værd.

'Men allerede fra 2013 samtidig begyndte nævenyttige journalister – særligt Financial Times-journalisten Dan McCrum – at se nærmere på de kedelige rygter, der også gik om selskabet.

I ”Money Men: A Hot Startup, A Billion Dollar Fraud, A Fight for the Truth” fortæller han hele den dramatiske historie om Wirecards storhed og fald.

For selv om Wirecard på papiret var rigtig mange penge værd, så tydede stadig mere på, at der også blev svindlet i stor stil med både økonomi, cashflow og med kundetal, der var blæst helt ud af proportioner.

Wirecard svarede igen på de kritiske artikler med samtlige julelege i bogen; herunder ulovlig aflytning og hacking. Foruden naturligvis anlæggelse af retssager om bagvaskelse.

Undervejs måtte blandt andet McCrum – foruden Wirecard-chefernes beskidte tricks – også kæmpe mod mistro og den selvforstærkende optimisme, der sædvanligvis omgiver ekstremt værdifulde virksomheder. For når et firma er mange penge værd, kan det da umuligt være bygget på fup og svindel?

Men jo, det kunne det det faktisk. Og da Wirecard kollapsede i 2020, stod utallige investorer tilbage med røde ører og tomme lommer.

Dén historie kan man læse meget mere om i Money Men, der udkom i juni 2022 og blandt andet af tidsskriftet The Economist blev kåret til en af årets bedste bøger.

I denne korte og rigtig udmærkede video fortæller Dan McCrum selv om sagens hovedtræk, hvad Wirecard var for en størrelse, hvordan selskabet snød revisorer (og alle andre) og prøvede at stoppe hans historier – og om hvordan han i perioder var i tvivl om, hvorvidt det var ham selv, der var fuldkommen galt på den.

Vil man have en blødere intro til sagen end selve bogen, kan man også se den spændende Netflix-dokumentar om sagen, der på dansk har titlen ”En skandale – afsløringen af Wirecard”; find traileren her.

Titel: Money Men: A Hot Startup, A Billion Dollar Fraud, A Fight for the Truth

Forfatter: Dan McCrum

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS