Nåede du at gendanne din server? Cyberkriminelle ændrer taktik, og VMware ESXi-servere bliver sværere at gendanne

Er du et af ofrene, der har fået krypteret din VMware ESXi-server, så kan det være du skal handle hurtigt og håbe på, at du blev ramt af første bølge, hvis du endnu ikke har fået den gendannet. For nu har hackerne skiftet taktik, og muligheden svinder ind.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

De cyberkriminelle, der for tiden angriber sårbare VMware ESXi-servere kaster sig nu over nye og flere data, som bagmændene krypterer.

Det har den konsekvens, at de virtuelle maskiner, som før kunne gendannes ud fra sine såkaldte flade filer, nu bliver endnu mere svære - hvis ikke umulige - at gendanne for ofrene.

Det skriver Bleeping Computer.

Siden fredag 3. februar er over 3.000 internet-eksponerede VMware ESXi-servere blevet inficeret med en ny ESXiArgs ransomware.

Da angrebene startede, så var det kun en lille del af de store filer, der blev krypteret. Filer på over 128 megabyte fik kun krypteret meget få megabyte for hver fil. Og var filerne over 450 gigabyte var det en endnu mindre mængde data per fil, der blev krypteret.

Så langt det meste af denne data gik fri, og det fik forskere og siden den amerikanske enhed CISA til at bygge en metode til at kunne gendanne virtuelle maskiner ud fra denne data.

Men i går ændrede angriberne taktik, og nu krypterer disse bagmænd altså langt større mængder af den data, der er i de store filer - 50 procent af filerne, er det blevet til.

Dette gør det stort set umuligt at gendanne maskinerne igen.

Hvorfor krypering kunne ske, med SLP dekativeret på ofrenes servere, er stadig et mysterie, som forskere kigger ind i.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo