Nåede du at gendanne din server? Cyberkriminelle ændrer taktik, og VMware ESXi-servere bliver sværere at gendanne

Er du et af ofrene, der har fået krypteret din VMware ESXi-server, så kan det være du skal handle hurtigt og håbe på, at du blev ramt af første bølge, hvis du endnu ikke har fået den gendannet. For nu har hackerne skiftet taktik, og muligheden svinder ind.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

De cyberkriminelle, der for tiden angriber sårbare VMware ESXi-servere kaster sig nu over nye og flere data, som bagmændene krypterer.

Det har den konsekvens, at de virtuelle maskiner, som før kunne gendannes ud fra sine såkaldte flade filer, nu bliver endnu mere svære - hvis ikke umulige - at gendanne for ofrene.

Det skriver Bleeping Computer.

Siden fredag 3. februar er over 3.000 internet-eksponerede VMware ESXi-servere blevet inficeret med en ny ESXiArgs ransomware.

Da angrebene startede, så var det kun en lille del af de store filer, der blev krypteret. Filer på over 128 megabyte fik kun krypteret meget få megabyte for hver fil. Og var filerne over 450 gigabyte var det en endnu mindre mængde data per fil, der blev krypteret.

Så langt det meste af denne data gik fri, og det fik forskere og siden den amerikanske enhed CISA til at bygge en metode til at kunne gendanne virtuelle maskiner ud fra denne data.

Men i går ændrede angriberne taktik, og nu krypterer disse bagmænd altså langt større mængder af den data, der er i de store filer - 50 procent af filerne, er det blevet til.

Dette gør det stort set umuligt at gendanne maskinerne igen.

Hvorfor krypering kunne ske, med SLP dekativeret på ofrenes servere, er stadig et mysterie, som forskere kigger ind i.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S