Nåede du at gendanne din server? Cyberkriminelle ændrer taktik, og VMware ESXi-servere bliver sværere at gendanne

Er du et af ofrene, der har fået krypteret din VMware ESXi-server, så kan det være du skal handle hurtigt og håbe på, at du blev ramt af første bølge, hvis du endnu ikke har fået den gendannet. For nu har hackerne skiftet taktik, og muligheden svinder ind.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

De cyberkriminelle, der for tiden angriber sårbare VMware ESXi-servere kaster sig nu over nye og flere data, som bagmændene krypterer.

Det har den konsekvens, at de virtuelle maskiner, som før kunne gendannes ud fra sine såkaldte flade filer, nu bliver endnu mere svære - hvis ikke umulige - at gendanne for ofrene.

Det skriver Bleeping Computer.

Siden fredag 3. februar er over 3.000 internet-eksponerede VMware ESXi-servere blevet inficeret med en ny ESXiArgs ransomware.

Da angrebene startede, så var det kun en lille del af de store filer, der blev krypteret. Filer på over 128 megabyte fik kun krypteret meget få megabyte for hver fil. Og var filerne over 450 gigabyte var det en endnu mindre mængde data per fil, der blev krypteret.

Så langt det meste af denne data gik fri, og det fik forskere og siden den amerikanske enhed CISA til at bygge en metode til at kunne gendanne virtuelle maskiner ud fra denne data.

Men i går ændrede angriberne taktik, og nu krypterer disse bagmænd altså langt større mængder af den data, der er i de store filer - 50 procent af filerne, er det blevet til.

Dette gør det stort set umuligt at gendanne maskinerne igen.

Hvorfor krypering kunne ske, med SLP dekativeret på ofrenes servere, er stadig et mysterie, som forskere kigger ind i.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS