Danske it-firmaer skifter side i patentsag

Efter at have kritiseret softwarepatenter som drænende for forretningen slutter de børsnoterede selskaber Maconomy, Danware og Simcorp nu alligevel trop bag it-branchens samlede anbefaling af softwarepatenter. Opfinderhøjden er afgørende, så kun virkelige nyskabelser kan patenteres, mener de.

Efter tidligere at have været erklærede modstandere af softwarepatenter reber en række af de danske børsnoterede it-selskaber patentsejlene og vender en halv omgang.

De slutter nu trop bag en samlet it-branche, der med brancheforeningerne IT-Brancheforeningen og ITEK i spidsen bakker om softwarepatentering.

Blandt kritikerne har været Maconomy, hvor administrerende direktør Bent Larsen tidligere har fastslået, at patenter vil dræne virksomhedernes innovation, fordi de skal honorere en hær af advokater, hvilket ville være med til at øge priserne.

Kun nye teknologier
Den holdning har han stadig. Og en vis forsigtighed er vigtig, hvis man skal anbefale softwarepatenter, som han nu gør, mener han.

- Det gælder om at holde en stor opfinderhøjde, så det kun er nye teknologier, man kan patentere. Min bekymring er knap så stor, hvis det kun er muligt at tage patenter på nye teknologier. Og man skal naturligvis også tage patent, hvis man har fundet en guldklump, siger Bent Larsen.

Og netop det er blevet indføjet i en den fælles erklæring fra en enig dansk it-branche. Opfinderhøjden skal være stor. Der skal være interoperatibiliet, så de patenterede teknologier kan tale sammen. Og det skal dreje sig om en teknisk nyskabelse.

Ikke en kovending
Også Danware og Simcorp står bag udtalelsen, selv om de på samme måde tidligere har sagt nej tak til at udtage patenter på deres opfindelser, fordi de finder det for dyrt og besværligt både at udtage patenterne og dernæst at håndhæve dem.

Også for Danware er det afgørende, at opfinderhøjden er stor. Administrerende direktør Peter Grøndahl mener ikke, at der er tale om en kovending i forhold til tidligere udmeldinger. Der er snarere tale om en præcisering, siger han.

- Jeg har hele tiden ment, at det ikke skal være sådan, at man kan tage patent på noget, som enhver begavet programmør kan finde ud af i løbet af et par måneder. Det er helt latterligt. Højden skal være langt større. Vi skal undgå, at vi får lige så mange jurister som programmører, siger Peter Grøndahl.

Han ønsker en opfinderhøjde, der ligger en del højere end den højde, der er lagt op til i det softwaredirektiv, der er under behandling i EU.

- På det punkt er EU-direktivet ubrugeligt, hvis ikke det bliver ændret, siger han.

Skal hjælpe hinanden
En forudsætning for en vellykket patenteringspolitik herhjemme er imidlertid ifølge Bent Larsen at få etableret en fælles funktion, der kan hjælpe virksomheder med patenterne.

- Ellers ville der skulle sidde patenteksperter i hver eneste virksomhed. En fælles ordning vil gøre det nemt og enkelt at rådgive virksomheder, inden de optager patenter, og at forsvare dem, når de er optaget. Det vigtige er jo, at virksomhederne bruger deres penge på at udvikle god software - og ikke på at betale advokater, siger Bent Larsen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Simcorp, hvor udviklingsdirektør Peter Theill holder ferie og ikke træffes.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job